Komputery przemysłowe i ich zastosowanie

Komputery przemysłowe to urządzenia z założenia przeznaczone do pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. A zatem muszą one sprawdzać się w przemysłowych warunkach, charakteryzujących się często dużym zapyleniem, wahaniami temperatur, zmienną wilgotnością, a także występowaniem wibracji czy zakłóceń elektromagnetycznych. Komputer przemysłowy jest więc szczególnym rodzajem komputera, przystosowanym do wydajnej pracy, nawet wtedy, gdy panują bardzo trudne warunki.

Cechy komputerów przemysłowych

Komputery przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych posiadają swoje charakterystyczne cechy, do których zalicza się:
• Niezawodność oraz bezawaryjność działania, nawet wtedy gdy panują bardzo trudne i wymagające warunki środowiskowe.
• Posiadają odpowiednie zabezpieczenia nieuprawnionego dostępu. W przypadku komputerów stacjonarnych mowa jest o zaawansowanych zabezpieczeniach, które uniemożliwiają otwarcie szafy lub obudowy ze sprzętem. Natomiast przy komputerach przemysłowych przenośnych mowa jest o modułach biometrycznych, takich jak chociażby czytniki linii papilarnych.
• Mają zwiększoną odporność na brud, zalanie, uszkodzenia mechaniczne, wibracje, wstrząsy czy drgania. Odporne są nawet na ekstremalne temperatury z zakresu od 60 stopni C do – 20.
• Posiadają dużą moc obliczeniową, dzięki czemu są w stanie jednocześnie przetwarzać obrazy, sterować procesami i przyswajać ogromną ilość danych w czasie rzeczywistym.
• Są w pełni kompatybilne z klasycznymi komputerami typu PC.
• Posiadają wbudowaną, zintegrowaną kartę sieciową, która umożliwia sprawne działanie systemu nawet w przypadku bardzo rozbudowanych czy rozległych zakładach przemysłowych.
• Mają zwartą obudową, niewielką wagę i rozmiary, oraz niewielki pobór mocy. W przypadku komputerów panelowych ich monitor dotykowy podłączony jest do płyty głównej, dzięki czemu możliwa jest sprawna komunikacja z systemem.

Zastosowanie komputerów przemysłowych

Ten rodzaj komputera doskonale sprawdza się we wszystkich typach zakładów przemysłowych. Dzięki zintegrowanej karcie sieciowej komputery przemysłowe mogą sterować, kontrolować oraz obsługiwać wszelkie urządzenia, nawet w jednostkach rozległych terytorialnie. Co więcej, w procesach produkcyjnych przemysłowych tego typu komputery są wręcz koniecznością.

Komputery przemysłowe znalazły również zastosowanie w działalności militarnej, a także tam gdzie zachodzi konieczność wykorzystania ich przenośnych wersji do współpracy z systemami pomiarowymi. Komputery panelowe doskonale funkcjonują jako infokioski, multimedialne centra rozrywki, aplikacje medyczne czy terminale sprzedaży.

Źródła:

http://www.biurorachunkowekrakow.org/czym-charakteryzuja-sie-komputery-przemyslowe
http://www.wix.net.pl/czym-sa-komputery-przemyslowe.html
http://techweek.pl/komputer-przemyslowy-a-komputer-biurowy.html

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here