O czym musimy pamiętać, gdy chcemy kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania to bardzo ważne wydarzenie w naszym życiu. O czym powinniśmy pamiętać zanim zdecydujmy się na konkretną nieruchomość? Oto kilka wskazówek dla wszystkich poszukujących wymarzonego „M”.

Dobry notariusz to podstawa!

Na początku musimy zdać sobie sprawę, że aby sprzedaż mieszkania była zgodna z literą prawa, musi zostać sporządzony akt notarialny. Taki dokument sporządza tylko i wyłącznie notariusz, który dawniej był nazywany rejentem. Notariusz poświadcza, że czynność prawna została dokonana. Natomiast jego rola nie jest sprawdzanie czy została ona zawarta zgodnie z prawem. O to musimy zadbać my sami, jako strona dokonująca danej czynności prawnej.

Z mieszkanie rynku wtórego czy pierwotnego?

To kolejna bardzo istotna kwestia. Obie opcje mają sporo zalet. Mieszkania z drugiej ręki bardzo często są położone w najlepszych punktach miasta. Osiedla z okresu PRL-u są najczęściej świetnie zaprojektowane i przyjazne mieszkańcom W pobliżu naszego miejsca zamieszkania możemy znaleźć sklepy, punkty usługowe czy przychodnie. Z drugiej strony decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego musimy być przygotowani na remont. Może być on bardzo kosztowny, zwłaszcza jeśli będziemy musieli wymienić okna czy na przykład instalację elektryczna. A to kosztuje i to nie mało.

Mieszkania z rynku pierwotnego również mają swoje zalety. Po pierwsze stanowią tak zwaną ” czystą kartę”, a zatem możemy je urządzić wedle własnego gustu praktycznie od podstaw. Nowe osiedla często położone są na obrzeżach wielkich miast. Takie położenie może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie mamy na co dzień dostępu do samochodu. Z drugiej strony położenie na peryferiach może być sporym atutem dla osób, które nie przepadają za wielkomiejskim zgiełkiem. Mieszkając z dala od centrum wielkiego miasta możemy na co dzień cieszyć się spokojem i bliskością z naturą.

Plusy i minusy

Podsumowując zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości dokładnie przemyślmy naszą decyzję. Rozważmy wszystkie jej wady i zalety. Wszak zakup mieszkania czy domu może zaważyć na naszym życiu na długie lata. Zwłaszcza jeśli taka decyzja wiążę się z zaciągnięciem długoletniego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here