galeria

Wrocław jest miastem, w którym znajduje się wiele znaczących dla sztuki miejsc; od muzeów po obiekty architektoniczne. Artystyczna mapa Wrocławia została w tym roku powiększona o jeszcze jeden ośrodek.  W samym centrum miasta przy Rynku w zabytkowej kamienicy powstaje nowa galeria sztuki – Krupa Gallery. Jaka przyświeca jej wizja oraz co będzie można w niej zobaczyć?

Strzemiński i Kobro we Wrocławiu

Pomimo iż Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro są postaciami silnie związanymi z Łodzią, stanowią oni punkt wyjścia również do idei Krupa Gallery. Galeria ma stać się ogólnodostępną przestrzenią do wspólnego odczuwania sztuki, o co tak silnie zabiegał Strzemiński kilkadziesiąt lat temu. Wspomniana przez niego rytmizacja świata, była również inspiracją do konstrukcji architektonicznej galerii. Przestrzeń, nie tylko sama sztuka, ma za zadanie wciągać obserwatora i skłaniać go do refleksji. Zapraszające do środka lobby wykorzystuje nietypowe połączenia różnych technik wyrazów, aby stworzyć miejsce, które będzie jeszcze lepiej współgrało z wystawianymi tam dziełami sztuki.

Krupa Gallery nie jest standardową galerią sztuki. Przełamuje ona barierę między obserwatorem a dziełem. W miejscu tym będzie można zobaczyć klasykę polskiej sztuki współczesnej oraz dzieła najnowsze. Krupa Gallery pomaga również w realizacji wystaw indywidualnych młodych twórców.

Doświadczanie nowej wizji sztuki

Najnowsze miejsce artystyczne na mapie Wrocławia planuje również wyjść z inicjatywą art sharingu. Plan zakłada umożliwienie normalnym odbiorcom wypożyczanie dzieł sztuki. Dzięki temu każde biuro albo inna przestrzeń publiczna oraz prywatna ma możliwość posiadania przez określony czas współczesnego obrazu. Takie działanie ma na celu zmianę świadomości i sposobu obserwacji dzieł. Wspomoże to korelację artysty i jego wizji z odbiorcą, co jest przecież głównym celem sztuki współczesnej. Krupa Gallery chce również stworzyć miejsce, które umożliwi jeszcze lepszą integrację twórców ze sobą.

Współczesne galerie sztuki coraz bardziej odchodzą od standardowego modelu muzeum. Przestrzeń nie jest już wyłącznie miejscem do eskpozycji obrazów oraz rzeźb na pustych ścianach. Dzisiaj coraz bardziej obiekty galeryjne współgrają ze sztuką i zapraszają do polemiki z nią. Takie nowe rozwiązania zapraszają zwiedzających do środka przełomowymi metodami. Warto przy tym pamiętać, że jest to  realizacja idei, powstałych kilkadziesiąt lat temu przez innowacyjnych twórców sztuki współczesnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here