jak hakować

Nauka hakowania to dość wymagający proces, ponieważ nie da się go nauczyć tak po prostu. Nie to kurs, po którego ukończeniu nabywamy niezbędnych umiejętność, aby poruszać się w danym środowisku. To coś więcej ponieważ wiedza, plus godziny praktyk nie są możliwe do włożenia w ramy czasowe, jakimi ograniczone są kursy. Poza tym dziedzina ta nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Wiele osób myśli, że jeżeli zna bardzo dobrze zagadnienia z dziedziny informatyki to może zostać hakerem. Nic bardziej mylnego, informatyka uczy nas wielu potrzebnych rzeczy, które przydadzą się nam w hakowaniu m.in. logicznego myślenia, podstawowych komend w powszechnie używanych w systemach operacyjnych oraz języków programowania. Natomiast informatyka nie jest substytutem hakowania. Te dwa pojęcia tworzą pewną symbiozę, gdzie jedno nie może istnieć bez drugiego. Jednak jedno stwierdzenia można uznać za absolutnie pewne, że bez informatyki nie można mówić o hakowaniu.

Zatem wiemy już, że pojęcie haker jest spokrewnione z dziedziną informatyki, bez niej po prostu nie ma racji bytu. Warto jednak zapoznać się bliżej z tym pojęciem i postarać ustalić dokładniej z kąt się wywodzi. Pokrótce haker jest to osoba o dużej wiedzy z dziedziny informatyki, matematyki. Posiada wiedzę praktyczną, ale też potrafi posługiwać się nią w praktyce. Posługuje się systemami operacyjnymi, zwłaszcza tymi z rodziny Unix oraz pochodnych jak BSD, GNU/Linux i innych.

Wiedza ze strony urządzeń technicznych, które na co dzień wykorzystywane są przez hakera, też jest niezbędna. Żeby nie było żadnych niejasności nie można spłycić pojęcia Hacker tylko do umiejętności i wiedz z zakresu systemów i kodowania. Definicja ta kryje w sobie wiele dziedzin, prócz tych oczywistych jak, matematyka, informatyka, można doszukiwać się w niej społecznego pierwiastka.

Jest to po prostu kultura, społeczność. Hakerzy nigdy nie mieli instytucji, które unifikowałyby całą ich społeczność w konwencjonalny sposób. Środowiskiem hakerów jest szeroko pojęta przestrzeń informacyjna. W sieci natomiast można spotkać się z kanałami poprzez które hakerzy integrują się.

haker

Jeżeli czytasz ten tekst to znaczy, że masz w tym jakiś cel. Interesuje cię tematyka związana z tym pojęciem, być może chcesz zostać jednym z nich. Każdy ma jakąś motywację, Jeżeli postanowiłeś zostać hakerem, to kieruje tobą z pewnością chęć poczuć się częścią większej grupy, przynależenia do kultury, ale nie tylko, bo celem może być także stworzenia użytecznych rozszerzeń w miarę możliwości, ze względu na potrzebę zastąpienia zamkniętego oprogramowania kodem dostępnym dla każdego. Przyczyn jest wiele, jednak każdy ma swoją motywację, która pozwala mu przejść przez ten trudny proces.

Haker to nie zawód więc teoretyczni nie daje nam możliwości zarabiania pieniędzy, ma wymiar bardziej zainteresowania, hobbystyczny, artystyczny, a nie perspektyw zarobku. W związku z tym nie jest to przesłanka, która wpływa na to, aby nim zostać. Bycie Hakerem jednak stwarza nam wiele perspektyw znalezienie konwencjonalnego zajęcia, dzięki któremu zarobimy pieniądze. Dzieje się tak za sprawą tego, że posiadasz specjalistyczną wiedzę z zakresu, którego obecnie rynek pracy poszukuje.

Tak więc mając podstawową wiedzę na temat tego kim jest haker i poznałeś odpowiedź na wszystkie postawione przez siebie problemy to po porostu zdecyduj. Jednak to nie koniec drogi, jaką trzeba przejść, aby stać się jednym z nich. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w tej należy ciągle się uczyć.

Haker stale stawia poprzeczkę coraz wyżej wynika to ze specyfiki obszaru działań. Udoskonalać kodów oprogramowania nie kończy się. Należy mieć na uwadze, że to styl życia, który jest bardzo wymagający. Jeżeli czujesz, że nie jesteś na to gotowy, szukaj dalej na tym właśnie polega bycie hakerem. To nie łatwy proces i na pewno nie zostaniesz nim ot, tak.

laptop

Zatem jak hakować?

Nie ma no to jednoznacznej odpowiedzi; Nie otrzymasz kompendium wiedzy w 10 krokach, po których będziesz specjalistą z hakingu. Gdyby to było takie proste to każdy mógłby nim zostać. Przede wszystkim musisz posiąść wiedzę z zakresu informatyki, niestety wybiórcza nauka zemści się w późniejszych etapach. Jak już wspomniałem nie możesz przeskoczyć pewnych działów informatyki i skupić tylko na hakowaniu np. nie zhakujesz serwisu bez znajomości języka MySQL, jedyne co możesz zrobić bez wiedzy to sfloodować stronę jakimś programem typu LOIC.

To długi proces, lecz na samym początku możesz zacząć od następujących zagadnień:
– Linuxa -jego nauka tzn. obsługa, administrowanie oraz inne,
– Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia,
– C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia. Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Dobry na początek uczy logicznego myślenia.
– Social Engeenering – warto abyś na samym początku zaczął interesować się tą tematyką,
– Kryptografia – AES, MD5
– Czytanie literatury, publikacji w internecie, fora darknetowe o tematyce hakerskiej np. haker.edu.pl
Pozostaje mi życzyć przyjemnej nauki oraz powodzenia.

[Głosów:23    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here