Podczas remontu domu lub mieszkania, zarówno takiego, które dopiero co kupiliśmy, jak również użytkowanego przez nas od dłuższego czasu może zaskoczyć nas niemiłą niespodzianką w postaci pleśni, która zazwyczaj ujawnia się podczas przygotowywania podłoża pod malowanie lub tapetowanie. Należy wtedy zastanowić się nad najbardziej efektywną metodą jak usunąć grzyba ze ściany, ponieważ nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale również będą niszczeć w dużo szybszym tempie oraz niekorzystnie oddziaływać na ludzkie zdrowie.
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który może wskazywać na rozwój pleśni w pomieszczeniu jest drażniący zapach stęchlizny. W kolejnym etapie dochodzi zazwyczaj do samoistnego odpadania tynków, odklejania się tapet, a także pęcznienia oraz uginania się elementów drewnianych.
W wyniku dalszego rozwoju grzyba w narożnikach ścian, pod meblami oraz pod boazerią, jak również w innych ukrytych zakamarkach domu możemy zaobserwować bure plamy lub innego typu narośl. W takim wypadku powinniśmy zacząć zastanawiać się jak usunąć grzyba ze ściany, ponieważ mamy już pewność, iż zasiedlił się on w naszym domu.
Do rozwoju grzyba potrzebne są nie tylko sprzyjające warunki, w postaci wilgoci, ale również muszą wystąpić inne czynniki, aby doszło do zakażenia. Istnieje ryzyko, iż grzybnia lub zarodniki znajdują się w gruncie pod lub wokół budynku. Doskonałym siedliskiem dla grzybów jest również drewno, które możemy wprowadzić do naszego domu jako opał bądź materiał budowlany.
Proces zarażenia grzybem jest bardzo szybki i ani nie spostrzeżemy się, jak będziemy musieli szukać sposobu jak usunąć grzyba ze ściany. Ponadto, jeżeli zapewnimy grzybowi odpowiednie warunki, w postaci wysokiej temperatury oraz wilgoci, to będzie on rozmnażał się oraz rozrastał w bardzo szybkim tempie i będzie to stale postępowało, jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki hamujące proces. Na ryzyko wystąpienia grzybów oraz pleśni narażone są przede wszystkim obiekty, do których budowy zastosowano drewno.
W przypadku stwierdzenia, że w naszym domu występują powyższe symptomy istnienia drożdżaków w naszym domu, powinniśmy niezwłocznie znaleźć sposób jak usunąć grzyba ze ściany, gdyż stanowi on ogromne zagrożenie, zarówno dla obiektu jak i ludzkiego zdrowia. Grzyby poprzez to, iż odżywiają się drewnem, a dokładniej mikroelementami w nim zawartymi, w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić dom do ruiny.
Drewno nie jest jednak jedynym materiałem jaki może pokonać grzyb, drożdżaki potrafią bowiem zniszczyć grube, wykonane z ceramiki mury, wyżerając spoiny pomiędzy elementami drobnowymiarowymi, a w konsekwencji dochodzi do odpadania tynków, odklejania się tapet oraz łuszczenia farby. Jest to ostatni dzwonek aby znaleźć rozwiązanie jak usunąć grzyba ze ściany, bowiem w chwili, gdy dotrze on do drewna, jego zniszczenie będzie natychmiastowe, ponieważ wywoła on jego gnicie oraz murszenie.
Osłabiony zostaje przede wszystkim szkielet konstrukcyjny, słupy podpierające, na skutek pęcznienia stają się zbyt słabe oraz elastyczne, aby przenieść dotychczasowe obciążenie. Zniszczeniu ulegają również deski podłogowe oraz boazeria, a jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki zaradcze, to proces niszczenia będzie postępował w zastraszającym tempie, sprawiając, iż obiekt nie tylko nie nadaje się do wygodnego użytkowania, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców, gdyż w każdej chwili może dojść do jego zawalenia.
Z badań przeprowadzonych przez lekarzy specjalistów wynika, iż drożdżaki wpływają bardzo niekorzystnie na stan naszego zdrowia, co jest najważniejszym powodem, aby zacząć zastanawiać się jak usunąć grzyba ze ściany. Grzyby pochłaniają bowiem tlen z pomieszczeń, który zamieniają na emitowany do otoczenia dwutlenek węgla, który wdychany przez człowieka działa jak trucizna.
Ponadto zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu, powodując problemy ze zdrowiem, objawiające się przede wszystkim bólami oraz zawrotami głowy, nudnościami, problemami astmatycznymi, takimi jak zaburzenia oddychania, alergie, infekcje oraz zapalenie górnych dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach nawet do powstania nowotworów, w szczególności płuc. Ponadto negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców może mieć zapach stęchlizny, który towarzyszy obecności grzybów.
Zanim zaczniemy zastanawiać się jak usunąć grzyba ze ściany musimy uświadomić sobie jakie warunki sprzyjają jego rozwojowi, a jest to wilgoć, brak cyrkulacji powietrza oraz wysoka temperatura. Walka z wrogiem powinna rozpocząć się od zniszczenia źródła pożywienia dla grzyba.