Całościowa kontrola procesu produkcji w firmie

Każda firma produkcyjna powinna dążyć do tego, by zwiększyć wydajność i usprawnić organizację pracy, utrzymując przy tym wysoką jakość. Jest to niełatwe wyzwanie. Aby sprawnie zarządzać wszystkimi elementami przedsiębiorstwa, warto zdecydować się na system MES.

Czym się charakteryzują systemy informatyczne klasy MES?

Systemy informatyczne klasy MES (Manufacturing Execution System) to zaawansowane systemy, które łączą nowoczesne oprogramowanie i elementy automatyki, po to, by umożliwić skuteczny nadzór nad całym przedsiębiorstwem produkcyjnym.

Wykorzystują one również nowoczesne urządzenia elektroniczne, takie jak ekrany kontrolne czy komputery czy skanery. To sprawia, że pozwalają one zbierać i analizować bardzo szczegółowe dane na temat pracy poszczególnych maszyn i linii produkcyjnych, monitorować przestoje w produkcji i informować o awarii. Wszystkie informacje zebrane przez systemy MES łatwo wykorzystać następnie na użytek prowadzonego biznesu.

Funkcje i moduły systemów MES

Podstawową funkcją wszystkich systemów MES jest monitorowanie działania i wydajności maszyn produkcyjnych. Dzięki temu, że przedsiębiorca na bieżąco otrzymuje informacje o tym, w jaki sposób działa maszyna, można od razu reagować w przypadku awarii i zapobiec kosztownym przestojom. Ponieważ informacje dostarczane przez system są bardzo szczegółowe, można od razu zlokalizować problem. System MES jest niezbędny również wówczas, gdy chcemy zwiększyć wydajność produkcji, ograniczyć liczbę błędów spowodowanych przez personel czy liczbę wybrakowanych egzemplarzy produktu.

Bardzo przydatne są również moduły służące gromadzeniu danych i zarządzaniu obiegiem dokumentów. W szybki i intuicyjny sposób możesz przygotować spersonalizowane raporty, zawierające wszelkie stany maszyn i parametry procesów czy inne informacje dotyczące postępów zleceń. Systemy MES często oferują również moduł zarządzania zasobami ludzkimi.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze systemu MES?

Wybór odpowiedniego systemu MES nie jest sprawą prostą. Najprostsze i najtańsze systemy mogą nie oferować wszystkich funkcjonalności istotnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony bardzo drogi i skomplikowany system MES może się okazać również pomyłką. Nie tylko wydamy ogromne pieniądze na sprzęt, z którego możliwości nie będziemy w stanie do końca skorzystać. Problemem może okazać się również czasochłonna konfiguracja i skomplikowana obsługa.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here