śruby

Często nie mamy oznaczeń na naszych felgach, ale chcemy wiedzieć, jakie nowe można będzie tutaj założyć. Problem jest bardzo duży, bo pozornie te felgi wyglądają podobnie. Skoro mają tak samo jak nasze pięć śrub to przecież muszą pasować? Okazuje się, że nie, bo w ten sposób producenci wymuszają na nas kupowanie dokładnie takich felg, jakie są przypisane do naszego modelu.

W przypadku niemieckich samochód będzie to wyglądało inaczej niż w przypadku francuskich, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób mierzyć odległość pomiędzy otworami na śruby, a wtedy będzie można dopasować dokładnie takie felgi, jakie są nam potrzebne.

Problem często pojawia się w starszych samochodach gdzie nie można znaleźć żadnych informacji o tym, jakie felgi są tam zamontowane. Kupowanie w ciemno może dla nas oznaczać tylko stratę czasu i co gorsza nie zawsze jest możliwe żeby takie felgi wymieniać. Trzeba, zatem zrobić taki pomiar, który będzie zgodny z faktycznym rozmiarem i rozstawem naszych śrub na feldze.

Wykonanie pomiaru

Trzeba jeszcze wiedzieć jak podejść do pomiaru. Można będzie tutaj w łatwy sposób popełnić błąd. Trzeba będzie zmierzyć przy okazji średnicy otworu, bo wtedy dokładnie wiemy, jakie felgi można będzie tutaj włożyć. Rozstaw może być bardzo różny, dlatego w przypadku czterech otworów może to być 100 mm, ale również 110 mm. Wydaje się, że to nie jest duża różnica, ale jedna felga nie będzie nam czterema otworami pasowała do tego drugiego samochodu. Łatwiej będzie nam mierzyć, jeśli mamy parzystą liczbę otworów.

jak zmierzyć rozstaw śrub

Najczęściej są to cztery otwory, ale w przypadku samochodów terenowych może być ich aż sześć. Wystarczy wtedy mierzyć przy krawędzi wewnętrznego pierwszego oaz drugiego otworu. Jeśli mamy problemy ze wzrokiem to wtedy mierzymy pomiędzy krawędziami wewnętrznymi o dodajemy do tego średnice otworu. W ten sposób mamy gotowy pomiar.

Nigdy nie mierzymy otworów, które są naprzeciwko siebie, ale pod kątem. To musi być prostopadłe, bo wtedy w stu procentach dobrze wyjdzie nam pomiar. Warto, zatem przejść przez to tak jak trzeba, bo inaczej nasze pomiary nie będą wiarygodne i nadal nie będziemy wiedzieli, jakie felgi nam pasują.

Chcemy przecież oszczędzić swój czas, dlatego jeśli rozpoczynamy mierzenie to niech to będzie zrobione raz, a dobrze i wtedy już będziemy wiedzieli, jakie felgi nadają się do naszego samochodu czy innego rodzaju pojazdów. To nie jest aż tak bardzo skompilowane, dlatego na pewno sobie z tym poradzimy. Bardzo dużo osób ma podobne problemy do naszych, dlatego zastanawiają się jak bardzo dobrze dopasować felgi do samochodu, ale mając takie porady ułatwią sobie to zadanie.

Mierzenie suwmiarką

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie prostego narzędzia do mierzenia, jakim jest suwmiarka. W ten sposób będziemy mogli wykonać bardzo dokładne pomiary, a na tym nam zależy. Nie da się wyliczyć do milimetra rozstawu otworów na feldze, jeśli korzystamy ze sznurka. Dokładnie tak samo trudno będzie nam zrobić pomiar, jeśli chcemy sprawdzić średnice otworu. Dzisiaj nie wszyscy wiedzą jak korzystać z suwmiarki, dlatego warto wcześniej zrobić sobie mały kurs.

Dla tych, którzy nie mają na to czasu można polecić nowoczesne rozwiązanie, jakim jest suwmiarka elektroniczna. Wtedy łatwiej dokonamy pomiarów i będziemy pewni, że to, co otrzymaliśmy jest właściwie. W Internecie można znaleźć specjalne kalkulatory przeznaczone dla czterech czy pięciu śrub i wtedy wpisując odpowiednie dane będziemy wiedzieć, jaka felga pasuje do naszego samochodu.

suwmiarka

Warto z tego skorzystać, bo ułatwimy sobie zadanie. Jeśli wykonujemy pomiary suwmiarką to warto zrobić to kilka razy. Tym bardziej, że za każdym razem wychodzi nam coś innego. To się często zdarza, dlatego nie ma się, co spieszyć tylko na spokojnie i powoli podchodzimy do badania. Wtedy nie będziemy popełniać błędów i za pierwszym razem wyjdzie nam właściwy pomiar.

Tabela rozmiarów

Dla osób, które mają typowe samochody zadanie jest łatwe do wykonania. Nawet, jeśli nie ma na feldze jej rozmiarów to wpisujemy markę, model, rok i silnik i wtedy wiemy, jakie felgi będą do nas pasowały. To bardzo proste rozwiązanie, ale nie zawsze mamy aż tak łatwo.

Warto dokładnie przejrzeć felgę i może znajdziemy tam oznaczenia, które są nam potrzebne. Jeśli nic nie ma, bo się starło to nie pozostaje nam nic innego jak samodzielnie zrobić pomiar. Wtedy dowiemy się, jaki mamy rozmiar śrub oraz jaki jest ich rozstaw. Od tego czasu wybranie felg będzie dziecinnie proste i każdy na spokojnie sobie z tym będzie mógł poradzić.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here