jak kupić bilet pkp

Podróżowanie koleją po Polsce nie jest najszybsze, ale wiele osób się tym transportem interesuje. Dla wielu osób jest to o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie niż jeżdżenie autobusem. Na pewno taniej niż samodzielnie jeździć samochodem do pracy. Jeśli jedziemy na wakacje to dla dziecka największa atrakcją będzie pojechać właśnie pociągiem.

Jeśli wybieramy się gdzieś to trzeba sprawdzać rozkłady jazdy. To się zmienia w zależności od tego, jaka jest pora roku. Zawsze na wakacje zmienia się rozkład jazdy, dlatego nie można swoich wyjazdów opierać na czymś, co widzimy w maju. Tylko wtedy na pewno będziemy mogli wybrać się na wycieczkę, wakacje czy gdzie tylko chcemy jechać i wiemy, że pociąg o tej godzinie będzie gotowy do jazdy.

w pociągu

Kupno biletów przez Internet

Zakup przez Internet to bardzo dobre rozwiązanie. Można dzięki temu szybko sprawdzić, o której godzinie będzie pociąg. Mamy zapisane wszystkie dane, można wybrać najlepsze połączenie, sprawdzimy trasę, oraz to, jakim sprzętem jedziemy. Można wybrać dojazd bezpośredni oraz z przesiadkami. To wszystko jest łatwe to znalezienia. Jeśli chodzi o samo kupowanie to nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależne będzie od tego, jaką trasę i jaki pociąg wybieramy.

Pamiętać należy również o tym, że w przypadku pkp intercity rozkład jak i kupowanie biletów jest możliwe na miesiąc przed wyjazdem. Dopiero wtedy uruchamia się możliwość dokonania takich zakupów. Jeśli planujemy wcześniej jakieś wyjazdy to na pewno będzie to dla nas jakieś utrudnienie, dlatego trzeba o tym pamiętać. Później taki zakupiony bilet trzeba będzie albo wydrukować albo ściągnąć na telefon. Musimy go mieć przy sobie, bo inaczej czekają nas kary. Wymienimy go na prawdziwy bilet w kasie i można będzie zgodnie z prawem podróżować po całym kraju.

Wiele osób z Internetu korzysta, dlatego trzeba go wykorzystać również do kupowania biletów na pociągi w całej Polsce. Oszczędzamy sobie sporo czasu tym bardziej, jeśli ilość miejsc jest ograniczona i jeśli będziemy czekać na ostatnią chwilę to się do pociągu nie dostaniemy albo trzeba będzie stać, a tego na pewno nie chcemy.

W wielu przypadkach jest tak, że jeśli dokonujemy zakupi biletów na tydzień, dwa czy trzy tygodnie przed wyjazdem to mamy sporą zniżkę, dlatego trzeba się zastanowić nad tym jak to wygląda u nas i jeśli wiemy, że na pewno pojedziemy to trzeba wcześniej robić rezerwacje. W przypadku kilku osób z naszej rodziny zniżka będzie duża i na pewno wiele na tym zaoszczędzimy.

Kupno biletów u konduktora

Wiele osób, które w ostatniej chwili wpadają do pociągu wybiera się do konduktora żeby kupić bilet. Można to zrobić i to bez najmniejszego problemu tylko, że musimy przestrzegać pewnej zasady. To nie konduktor szuka nas i jeśli widzimy, że idzie i nie ma innego wyjścia to kupujemy u niego bilet tylko to my po tym jak wsiądziemy do pociągu idziemy od razu do konduktora i załatwiamy wszystkie formalności.

Jeśli zrobimy to za późno to możemy zapłacić za to sporą karę, a przecież nie tego chcemy. Jeśli mamy niewłaściwe bilet albo jedziemy dalej to również można udać się do konduktora i powiemy wtedy, o co konkretnie nachodzi. On na pewno nam pomoże. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli się spieszymy, a widzimy, że przy kasach są tłumy. Wtedy ułatwiamy sobie to zadanie i idziemy na skróty.

dworzec

Kupujemy bilet w kasie

Najwięcej osób stoi przy kasach biletowych i w ten sposób zaopatrują się w potrzebne im bilety. Nie są to tylko osoby starsze, które nie mają dostępu do Internetu, ale wiele osób młodych. Widać zostało nam to, że lubimy stać w kolejce i to często bardzo długiej. W kasie jest taka zaleta, że można o wiele szybciej znaleźć połączenie, jakie nas interesuje. Mówimy pani, że chcemy jechać do tego i tego miasta i o tej godzinie, a pani w kilka chwil daje nam najbliższe połączenie. Ma to swoje zalety, ale najgorsze jest to stanie w kolejce.

Niestety tego nie ominiemy, a im większe miasto tym jest z tym gorzej. Kasa biletowa je stli jest jedna to często jest oblegana przez tłumy. Musimy również sprawdzać w przypadku małych miast albo stacji gdzieś w szczerym polu czy kasa jest czynna w tych godzinna, które nas interesują. Bywa z tym bardzo różnie i trzeba się na wszystko przygotować, a zatem plan jazdy trzeba sobie wykonać nieco wcześniej.

Wtedy wiemy, czego można się spodziewać i nie będziemy mieć żadnych problemów. Jazda pociągiem to alternatywą dla samochodów, dlatego wiele osób się na nie przesiada, bo jest taniej, niestety nadal nie jest szybciej i to jest największa wada.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here