jak się zameldować

Była ogromna szansa, że nie będzie trzeba się już meldować w danym miejscu na stałe. Meldunek miał być zniesiony, ale jak się okazuje zostało tylko wprowadzone uzgodnienie, że meldować się można elektroniczne. Szkoda, bo przez to wiele razy trzeba wymieniać swoje dokumenty.

Jeśli przeprowadziliśmy się i na prawie jazdy mamy stary adres to trzeba je wymienić. Dokładnie tak samo jest z dowodem, a to wszystko powoduje, że trzeba będzie wydać sporo pieniędzy. Tym bardziej, jeśli ktoś przeprowadza się bardzo często to właściwie non stop ma nowe dokumenty. Szkoda, że na razie nie ma, co liczyć na to żeby się coś tutaj poprawiło. Może w najbliższym czasie będzie lepiej, ale w tym roku na pewno jeszcze nie.

Meldujemy się- jak to zrobić?

Każdy obywatel Polski zobowiązany jest do zameldowania się na adres stały. Jeśli obcokrajowcy przeprowadzają się do naszego czasu też muszą się meldować. W przypadku osób, które są w jakimś miejscu dłużej, iż trzy miesiące to konieczny będzie meldunek czasowy. Wtedy mamy adres stały i adres czasowy. Osoby, które jadą za pracą do jakiegoś miasta meldują się właśnie na określony czas. Wtedy zakładając konto wpisują swój nowy adres i tam przychodzi cała korespondencja.

To po prostu jest dla nas ułatwienie i jeśli nawet dostaniemy jakieś wezwanie to nie przyjdzie na nas adres do domu tylko na nasz adres, który został podany w dokumentach. Jeśli chodzi o samo meldowanie to jest to naprawdę bardzo proste. Każdy sobie z tym poradzi. Wystarczy to zrobić albo w Internecie albo w urzędzie firmy. Sami wybieramy to, co jest dla nas najlepsze aczkolwiek coraz więcej osób stawia na Internet. Nie mamy czasu na stanie w urzędach i kombinowanie, dlatego w Internecie wszystko jest o wiele łatwiejsze.

Meldowanie się przez Internet

dokumenty

Trzeba wejść na specjalną stronę, która jest zaufana to oznacza, że nasze dane, które tam przesyłamy są bezpieczne. Nie chcemy przecież żeby ktoś je skopiował, bo to dla nas oznaczałoby poważne problemy. Wypełniamy formularz EPUAP i wtedy można przystąpić do składania wniosku.

Jest to bardzo proste rozwiązanie, dlatego każdy sobie z nim bardzo szybko poradzi. Wystarczy postponować zgodnie z instrukcją i będziemy mogli szybko przejść przez ten cały proces. Na pewno będziemy zadowoleni, że wtedy, kiedy inni stoją w urzędzie gminy my możemy działać w ten sposób.

Meldowanie się w odpowiednim urzędzie gminy

Wybieramy urząd gminy, do którego należymy i w ten sposób ułatwiamy sobie zadanie. Pamiętać należy o tym, że mamy trzydzieści dni na to żeby zmienić swój adres zamieszkania na ten właściwy. To właśnie po tym czasie w razie kontroli policji możemy zapłacić nawet mandat za to, że nasze dokumenty nie są ważne.

Dzisiaj wszystko jest w bazie, dlatego nie ma się, co dziwić, że wszystko da się w mgnieniu oka sprawdzić. Jeśli już na stałe gdzieś mieszkamy to trzeba będzie zameldować się na pobyt stały. Jeśli mieszkamy gdzieś tymczasowa, ale wiemy, że to będzie dłużej niż trzy miesiące to również trzeba się meldować na pobyt czasowy.

Kto może się meldować?

Nie zawsze mamy czas na składanie takiego wniosku, dlatego w takiej sytuacji trzeba będzie wysłać osobę, która będzie naszym pełnomocnikiem. To dobrze, że nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie gminy, bo nie zawsze mamy na to czas. Każda pomoc w takiej sytuacji nam się przyda i trzeba z niej skorzystać. Rodzic lub opiekun prawny również może w imieniu takiej osoby pozałatwiać wszystkie formalności. Dzieci do lat 13 nie muszą się zgłaszać same, bo zrobią to za nich ich rodzice.

meldujemy się

Dzieci, które mają od 13-18 lat nadal nie mają czynności prawnych, dlatego osoba pełnoletnia musi się wszystko zająć. Samo zameldowanie się w nowym miejscu jest całkowicie bezpłatne, ale tylko na pobyt stały. W przypadku pobytu tymczasowego koszt wynosi siedemnaście złotych. Do zameldowania potrzebna będzie nam umowa najmu lokalu, w którym mieszkamy. Może to być wpis do księgowi wieczystej, jeśli kupiliśmy mieszkanie czy dom.

Może to być również decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu. To ważne żeby się spieszyć z załatwieniem wszystkich formalności. Jeśli jesteśmy zameldowani na pobyt stały pod nowym adresem to teraz trzeba będzie wymieniać wszystkie dokumenty, a tego nie zrobimy od ręki.

Im wcześniej się za to weźmiemy tym szybciej przez to przejdziemy i nasze dokumenty będą miały aktualny adres. Szkoda, że nie ma, co na razie liczyć na zmiany, które dałby nam spokój z tym meldunkiem. Na razie trzeba postępować zgodnie z polskim prawem żeby nie mieć żadnych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here