Zmiana formy zatrudnienia z pracodawcą

Coraz więcej osób szuka sposobu na zwiększenie zarobków. Badania pokazują, że najprościej jest to osiągnąć poprzez zwiększenie naszych umiejętności i zmianę pracodawcy. Istnieje jednak sposób, który pozwoli na zwiększenie naszego dochodu i pracę w obecnym miejscu. Samozatrudnienie, bo o nim mowa staje się coraz bardziej popularną formą współpracy. Daje ona korzyści również pracodawcy, dla którego ponoszone koszty stają się mniejsze.

Istnieją dwie formy samozatrudnienia. Pierwszą jest wystawianie pracodawcy faktury na koniec miesiąca za przepracowane godziny. Naszym wynagrodzeniem będzie nasza stawka godzinowa pomnożona przez ilość przepracowanych godzin. Drugą formą jest również wystawianie faktury, ale z zachowaniem płatnych urlopów, świąt i innych korzyści które posiadaliśmy podczas pracy na etacie. Faktura co miesiąc będzie wystawiana na stałą kwotę, ustaloną wcześniej z pracodawcą.

Podjęcie współpracy B2B z firmą w której pracowaliśmy wprowadza szereg zmian w naszej formie rozliczania się z fiskusem. Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą daje oszczędności, ale wymusza też na nas nowe obowiązki.

W pierwszym roku takiej współpracy jedynymi formami rozliczenia jest opodatkowanie według skali podatkowej czyli 18% lub 32%. Nie ma możliwości rozliczania się na zasadach ogólnych, czyli wybór innej formy niż skala podatkowa. Wybranie stawki liniowej wynoszącej w 2020 roku 19% jest możliwe dopiero w następnym roku podatkowym, po roku w którym pracownik zmienił stosunek pracy z byłym pracodawcą.

Przyjmuje się, że zmiana formy na samozatrudnienie może nam na wstępie dać około 7-10% zysku w stosunku do pracy na etacie. Możemy jednak dodatkowo doliczyć rożne koszty do przychodu, które sumarycznie zwiększą nasz koszt uzyskania przychodu i obniżą konieczny do zapłacenia podatek.

Zmiana warunków zatrudnienia na samozatrudnienie i współpracę z byłym pracodawcą niesie za sobą wiele korzyści. Jednak warto wcześniej skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym który będzie naszą współpracę rozliczał. Da nam to możliwość kalkulacji jaki będzie nasz zysk i czy zmiana formy współpracy jest dla na opłacalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here