Alkohol domowej roboty

Ogromną popularnością od wielu lat cieszy się samodzielne przygotowywanie najróżniejszych typów alkoholi. Jednym z tych sposobów jest gorzelnictwo, czyli trunek powstały na bazie spirytusu. Jest on podstawą dla różnorodnych nalewek. W swoim żywiole znajdą się także fani piwa. Każdy miłośnik tego napoju może pokusić się o samodzielne wytwarzanie chmielowego trunku.

 • Akcesoria niezbędne dla piwowara
 • Gorzelnictwo – co przyda się podczas tworzenia nalewek?
 • Jakie akcesoria są niezbędne przy produkcji wina?
 • Dodatkowe akcesoria alkoholowe niezbędne na co dzień

Akcesoria niezbędne dla piwowara

Samodzielne warzenie piwa wymaga zaopatrzenia się w specjalne akcesoria alkoholowe. Zupełna podstawa to zestaw warzelniczy. Standardowa wersja zawiera garnek emaliowany, cukromierz, rurkę fermentacyjną, pojemnik fermentacyjny, kranik spustowy, surowce, takie jak chmiel, słody i drożdże, mieszadło oraz filtrator. Tak wspaniale skomponowany zestaw nabyć można w bardzo dobrej jakości na Allegro. Jeśli jednak lubisz nowinki technologiczne i oczekujesz od zestawu do warzenia piwa czegoś więcej, możemy postawić na zautomatyzowany kocioł wyposażony w wyświetlacz LED oraz specjalnie wgrane programy pracy. Tak skonstruowany produkt pozwoli na bardzo dokładną kontrolę procesu warzenia.

Akcesoria alkoholowe potrzebne piwowarowi, to:

 • butelki – można korzystać zarówno z plastikowych, jak i szklanych, na aukcjach zazwyczaj sprzedawane są w kompletach,
 • kapsle – zazwyczaj dostępny jest jeden rozmiar wynoszący 26 mm, można żonglować kolorami, a niektórzy producenci oferują nawet kapsle ze specjalnymi nadrukami i grafikami,
 • kapslownica – urządzenie pozwalające dobrze zakapslować butelkę, na rynku dostępne są kapslownice stołowe kolumnowe, jak i ręczne dwuramienne.

Gorzelnictwo – co przyda się podczas tworzenia nalewek?

Gorzelnictwo to nic innego, jak samodzielne wytwarzanie spirytusu. Jeśli chcemy we własnym domu stworzyć tego typu trunek, niezbędnymi akcesoriami będą:

 • destylatory na kegach,
 • destylatory na szybkowarach,
 • destylatory na garnkach.

Rynek oferuje wszystkie powyżej wymienione akcesoria alkoholowe w różnych rozmiarach, dzięki czemu swobodnie można dostosować produkty do własnych oczekiwań. Jeśli chcemy samodzielnie przyrządzić bimber, niezbędne będą jeszcze drożdże gorzelnicze.

Jakie akcesoria są niezbędne przy produkcji wina?

Ostatnim z najpopularniejszych samodzielnych wyrobów alkoholowych są wina. Dla osób, które po raz pierwszy rozpoczynają tę niezwykłą przygodę, na Allegro oferowane są specjalnie skomponowane zestawy dla początkujących, które z biegiem czasu można rozbudowywać. Tego typu zestawy posiadają wszystkie niezbędne akcesoria, a dodatkowo dokupić możemy wyciskarki i prasy do owoców, chemię winiarską, drożdże winiarskie oraz różnej pojemności gąsiory. Winiarstwo od samodzielnego rzemieślnika wymaga zakupu także akcesoriów mierniczych. Do nich zaliczamy przede wszystkim alkoholomierz, cukromierz, kwasomierz. Złożonym sprzętem, który idealnie pasuje do zaawansowanych winiarzy jest refraktomierz. To urządzenie posiada naturalną skalę pomiarową objętości mocy alkoholu, a ponadto wyposażono ten sprzęt w dodatkowe skale, np. klosterneuberską, Oechslego czy Brixa.

Dodatkowe akcesoria alkoholowe niezbędne na co dzień

Do standardowych akcesoriów alkoholowych, które czasem przydają się na co dzień, należą:

 • korkociągi i otwieracze do win i piw,
 • skrzynki i stojaki do przechowywania alkoholu,
 • kieliszki i podkładki pod kieliszki,
 • piersiówki, itp.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here