Przyczyny i symptomy niepłodności

Niepłodność to innymi słowy sytuacja, w której nie dochodzi do zapłodnienia, pomimo wielomiesięcznych starań. Jeśli próby zajścia w ciążę trwają około roku i nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, wówczas należy wykonać odpowiednie badania. Niepłodność to problem dość powszechny, jednak nie wszyscy wiedzą, jakie są przyczyny i objawy niepłodności.

Przyczyny i objawy niepłodności kobiet

Problemy z płodnością mogą mieć różne podłoże i są zależne między innymi od płci. Inne czynniki decydują o niepłodności żeńskiej, a inne o męskiej. W przypadku kobiet najważniejszą rolę odgrywają zazwyczaj kłopoty z owulacją, wynikające choćby z endometriozy, rozmaitych chorób jajników, macicy, przysadki mózgowej i tarczycy, a także z anoreksji lub nadmiaru masy ciała. Przyczyny niepłodności żeńskiej można upatrywać również w cukrzycy, schorzeniach wątroby, wadach genetycznych, nieprawidłowościach krążeniowych, zapaleniach nerek i błony śluzowej w macicy. Poza chorobami ważnym czynnikiem decydującym o niepłodności jest niehigieniczny styl życia. Nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i palenie tytoniu niejednokrotnie utrudniają zajście w ciąże.

Jakie są zatem najczęstsze objawy niepłodności u kobiet? Sygnałem takim bywa nieregularność miesiączek lub ich całkowity brak, silne bóle podczas okresu i w trakcie stosunku seksualnego, plamienia między krwawieniami menstruacyjnymi, skoki na wadze i intensywne owłosienie ciała.

Przyczyny i objawy niepłodności mężczyzn

U mężczyzn nieco trudniej zaobserwować symptomy problemów w płodnością. Z pewnością dochodzi do spadku popędu seksualnego i zaburzeń związanych z erekcją. Zmianom może ulec też kształt w obrębie narządów rozrodczych (zwłaszcza moszny). Problem często objawia się również bólem w czasie współżycia lub oddawania moczu.

Bezpośrednie przyczyny niepłodności męskiej dotyczą przede wszystkim słabego nasienia – chodzi tu głównie o bardzo niewielką ilość plemników lub ich brak w spermie. Inne powody tkwią w chorobach, m.in. tarczycy i przysadki mózgowej, a przede wszystkim jąder (wodniak, żylak powrózka nasiennego, nowotwór, stan zapalny). Często do niepłodności dochodzi również wskutek przebytej świnki, mukowiscydozy lub nabawienia się urazu. Podobnie jak w przypadku kobiet, również dużą rolę w tej kwestii odgrywa genetyka oraz nadużywanie narkotyków, alkoholu i stosowanie niektórych rodzajów leków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here