Pranie i suszenie ubrań wełnianych. O tym warto pamiętać!

Wełna to materiał, który towarzyszy nam często w zimowym okresie. To z niej wykonane są najcieplejsze swetry, rękawiczki czy szaliki. Zapomniana przez wiele lat, aktualnie wraca do łask. Jest więc nie tylko ciepła, ale również – modna. Warto wiedzieć, w jaki sposób prać i suszyć wełnianą odzież, aby zachowała jak najdłużej swoje właściwości.

Pranie ręczne lub delikatny program w pralce

W dzisiejszych czasach każdy ma w domu pralkę – nikt z nas nie lubi przecież prania ręcznego. W przypadku wełny najbezpieczniejszą metodą okazuje się jednak pranie ręczne z użyciem detergentu w płynie. Proszki do prania mogą wpływać negatywnie na włókna wełny. W dodatku samo pranie powinno przebiegać dość szybko, nie powinniśmy również moczyć wełny przed samym procesem. Najlepiej prać w rękawicach: dzięki temu unikniemy zahaczania o materiał paznokciami.

Delikatny program w pralce to alternatywa dla prania ręcznego. Powinniśmy ustawić najmniejszą możliwą liczbę obrotów i równie niski czas – najlepiej prać wełniane rzeczy nie dłużej niż przez 15 minut. Wielogodzinne cykle prania mogą uszkodzić i rozciągnąć delikatne włókna. Trikiem na wypranie wełny w normalnym programie prania okazuje się jednak poszewka na poduszkę. Wystarczy wrzucić do niej wełnianą odzież. Idealna temperatura wody powinna wynosić ok. 30°C.

Suszenie ubrań wełnianych – co należy wiedzieć

Uprana odzież wełniana powinna zostać delikatnie wyciśnięta. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyżymać wełny! Prowadzi to do odkształcenia delikatnych włókien. Możemy pozbyć się nadmiaru wody wyciskając ubranie fragment po fragmencie, najlepiej „na płasko” lub przy pomocy ręczników.

Ubrania należy suszyć w pozycji leżącej. W tym celu powinniśmy rozłożyć ją na dużej, pojemnej suszarce – świetnym wyborem będzie np. suszarka ogrodowa Leifheit. Nie możemy jednak pominąć istotnego elementu – ręcznika! Powinniśmy wyłożyć go na suszarce, a dopiero na nim położyć suszoną odzież. Dzięki temu ubrania nie odkształcą się pod wpływem prętów suszarki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here