Podstawowe informacje o sadzonkach drzew owocowych

Drzewa i krzewy owocowe to bardzo estetyczne ozdoby ogrodu i działki, które dodatkowo po okresie zbiorów pozwalają nam się delektować pysznymi plonami. Zobaczmy zatem, co trzeba wiedzieć, zanim posadzimy pierwsze sadzonki drzew owocowych.

Sadzonki drzew owocowych – gdzie sadzić?

Pierwszą rzeczą, którą musimy przemyśleć przed posadzeniem drzew i krzewów owocowych, jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie będą miały dostęp do dobrego oświetlenia. W większości przypadków rośliny uprawiane bezpośrednio na słońcu są lepiej zabarwione i smaczniejsze. Oznacza to, że drzewa i krzewy nie powinny być sadzone w zagłębieniach terenu, ponieważ mogą tam powstać tzw. zastoiska mrozowe (powstają, kiedy zimne powietrze przepływa do punktu terenu znajdujących się niżej). Poza tym bardziej zaciemnione miejsca są bardziej narażone na przymrozki wczesną wiosną. Wybór miejsca, gdzie posadzimy drzewka, jest najważniejszy w przypadku moreli, brzoskwiń, winorośli oraz nektaryn. Są to gatunki najbardziej ciepłolubne, dlatego powinny rosnąć w oświetlonych i zacisznych miejscach, np. przy przypołudniowej ścianie budynku. Ziemia powinna zawierać dużą ilość próchnicy oraz wilgoci, jednak nie może być podmokła. Drzewa owocowe nie będą się dobrze rozwijać także w glebach ciężkich i zbitych, które cechują się wysokim poziomem wód gruntowych. Jeżeli dysponujemy miejscem, które charakteryzuje się takimi warunkami, możemy wykorzystać je do posadzenia krzewów owocowych.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa owocowe są sprzedawane z odkrytymi korzeniami albo w pojemnikach. Krzewy natomiast są sprzedawane w pojemnikach. Rośliny, które mają odkryte korzenie, powinny być zasadzony w okresie spoczynku, czyli na początku okresu wiosennego (marzec), albo jesienią (w listopadzie). Rośliny wrażliwe na mróz (np. morele i brzoskwinie) powinny być sadzone na wiosnę. Przez cały sezon możemy uprawiać rośliny doniczkowe, choć najkorzystniejsze jest sadzenie ich na wiosnę.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

rosliny sadzonki

Drzewa i krzewy owocowe sadzi się w wypełnianych żyznym podłożem dołkach. Aby uzyskać dobrą mieszankę, warto wykorzystać kompost i ziemię ogrodową w mniej więcej równych proporcjach. Jeżeli sprawdziliśmy glebę i jest ona dobra, wystarczające będzie wykopanie dołków o szerokości 60 cm i głębokości ok. pół metra. Jeżeli musimy korzystać z gleby, która jest jałowa, doły powinny być szersze (ok. 1 metr). Korzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym przed posadzeniem powinny zostać przycięte. Następnie korzenie powinny być przysypane kolejną żyzną warstwą, w taki sposób, aby miejsce mogło być dobrze podlewane wodą i uformowane. Drzewa wysokopienne zazwyczaj sadzi się co 6-8 m, średnie co 3-4 m, natomiast a karłowe co 2-3 m. Krzewy owocowe mogą być z kolei sadzane w nieco mniejszej odległości od siebie, która wynosi 1-2 m od kolejnego krzewu, truskawki i żurawiny co 30 cm, a poziomki co 20 cm.

Wybór odpowiedniego miejsca i trzymanie się zasad, według których powinniśmy posadzić sadzonki, jest bardzo ważny. Niemniej jednak jakość plonów zależy też od jakości sadzonek. Zapraszamy więc do sklepu Gardenowo, w którym można znaleźć szeroki wybór sadzonek najwyższej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here