3 najważniejsze zasady pielęgnacji krzewów różanych

Róże to piękne i majestatyczne kwiaty. Niestety, są wyjątkowo podatne na błędy popełniane przez niedoświadczonych ogrodników. Aby utrzymać krzewy różane w zdrowiu, najlepiej nauczyć się kilku prostych zasad, dzięki którym poprawisz stan roślin. Sprawdź, jakie to zasady!

Cięcie róż

To chyba najbardziej skomplikowana czynność dla początkujących. Cięcie samo w sobie nie należy do najtrudniejszych zabiegów, liczy się jednak sposób działania. W przypadku róż wielokwiatowych, najlepiej pozostawiać do 6 młodych pędów. W przypadku krzewów miniaturowych, dobrze jest zostawiać kilkanaście młodych pędów, skracając je na pięć do ośmiu oczek. Róże pnące nie zajmą Ci zbyt wiele czasu aż do czwartego roku po posadzeniu – to dopiero wtedy zaczyna się nadawać im odpowiedni kształt, przycinając najstarsze pędy co 2 lata. Róże okrywowe czy parkowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji: wystarczy podcinać je co 4-6 lat.

Nawożenie róż

Róże są dość wymagające – jeśli w Twoim ogrodzie nie ma najlepszej dla ich potrzeb gleby, należy urozmaicać ją odżywczymi nawozami. Najlepiej w tym celu wybrać nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością mikroelementów i nawozić róże regularnie tuż po pierwszym roku po posadzeniu. Najlepiej stosować nawóz mineralny trzy razy w sezonie, nawóz organiczny z kolei – raz na kilka lat.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Róże to ulubienice mszyc, a ze względu na stosunkowo słabą odporność zagrażają im także choroby. Aby uniknąć plamistości czy groźnego mączniaka, należy zacząć od profilaktyki. Najlepiej wzmocnić zagrożone rośliny nawozem z dużą zawartością azotu, jednak popularne są także delikatne opryski ochronne. Owady najlepiej z kolei regularnie spłukiwać wodą. Warto też zaopatrzyć się w rośliny uwielbiane przez biedronki, naturalnych wrogów mszyc i posadzić je w pobliżu różanych krzewów.

Pielęgnacja róż wymaga praktyki, jednak z łatwością może stać się przyjemnością – w ogrodnictwie nie ma nic lepszego, niż patrzenie na dobrze wypielęgnowane rośliny. Ochronne preparaty i nawozy wspomagające codzienną pielęgnację róż można nabyć w sklepie Substral.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here