Od kiedy czytać dziecku bajki

Czytanie jest ważnym elementem rozwoju. Bajki dla dzieci nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale także uwrażliwiają i pozwalają poznać otaczający świat.

Już kilkanaście minut czytania dziennie może mieć znaczący wpływ na przyszły rozwój maluszka. Kiedy więc zacząć czytać dziecku i po jakie pozycje warto sięgać?

Jaki jest odpowiedni wiek na czytanie książek?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W końcu wiele mam czyta dzieciom, kiedy są jeszcze w ciąży. W 6. miesiącu życia płodowego dziecko wyłapuje rytm i melodie języka. Regularne więc czytanie, jak też mówienie do niego pozwala zbudować z nim silniejszą więź.

Zaleca się, aby po narodzinach nie czytać aż do 3. miesiąca życia dziecka. W tym okresie niemowlę odbiera bardzo dużo bodźców z otoczenia i nie potrzebuje dodatkowych. Wystarczą więc pojedyncze wierszyki i rymowanki.

Do 6. miesiąca życia dziecko chętnie naśladuje wszystkie dźwięki i próbuje je naśladować. Dopiero po tym okresie zaczyna bardziej aktywnie uczestniczyć w czytaniu. Interesuje go nie tylko rytm i melodia, ale także ilustracje.

Najmłodsze dzieci bardzo szybko się dekoncentrują. Dlatego warto im czytać, kiedy są wyspane oraz najedzone. Nie zalecane jest też opowiadanie historyjek, kiedy dziecko jest zajęte na przykład zabawą. Warto wtedy odłożyć tę czynność na wieczorową porę. Czytając cicho i spokojnym głosem, ułatwimy zaśnięcie.

Jakie bajki wybierać?

Wybór odpowiedniej książki dla dzieci jest uzależniony od ich wieku. W przypadku niemowląt warto sięgać po krótkie, rymowane wierszyki i bajki. Mogą one zawierać także ukryte niespodzianki oraz materiały o różnej fakturze – klapki, okienka do podnoszenia, czy też wystające elementy. Tego rodzaju dodatki pełnią taką samą funkcję jak zabawki stymulujące. Dzięki nim wspomożemy rozwój wszystkich zmysłów naszego dziecka.

Z czasem warto przedłużać czas czytania i zmienić rodzaj książek. W okolicach 3. roku życia dziecko powinno zaznajamiać się z pozycjami, które będą go wprowadzały do świata literek, cyferek i kolorów. Książeczki mogą być także w formie zagadek, dzięki czemu dziecko ma możliwość rozwoju intelektualnego w trakcie zabawy.

Mały przedszkolak może już czytać książeczki zawierające bardziej rozbudowaną fabułę. Jest to więc czas na baśnie, czy też opowieści biblijne dla dzieci. Niosą one ogromną wartość moralną, dzięki czemu najmłodsi czytelnicy mogą lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Takie pozycje nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale też uczą szacunku do innych i wpływają na rozwój emocjonalny dzieci.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here