Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, komponując zbilansowane posiłki

Chcesz zacząć odchudzać się samodzielnie? A może zależy Ci na tym, aby przygotowywać zdrowe, zbilansowane posiłki każdego dnia? W takim przypadku sprawdź, na jakie parametry należy zwracać wtedy szczególną uwagę!

Wartości odżywcze

Każdy produkt spożywczy posiada swoje wartości odżywcze. Najczęściej dzielone są one na trzy kategorie, a mianowicie na:

  • węglowodany, w tym cukry,
  • białka,
  • tłuszcze, w tym nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe.

Kluczem do komponowania zdrowych, zbilansowanych posiłków jest wybieranie takich produktów, które będą tworzyły odpowiednie proporcje powyższych składników odżywczych.

Dietetycy wskazują, że najlepiej, aby posiłki posiadały 50-65 proc. węglowodanów, 20-30 proc. białek oraz 15-25 proc. tłuszczów.

Indeks i ładunek glikemiczny

Duże znaczenie mają również parametry określane jako indeks glikemiczny oraz ładunek glikemiczny.

Indeksem glikemicznym nazywa się wskaźnik informujący o tempie wzrostu poziomu glukozy we krwi. Produkty o niskim indeksie są zdrowsze od tych mających go na wysokim poziomie, na przykład produkty pełnoziarniste są zdrowsze od tych wykonanych z białej mąki.

Warto także wziąć pod uwagę ładunek glikemiczny, który jest dokładniejszym wskaźnikiem biorącym pod uwagę także ilość węglowodanów w danym produkcie spożywczym.

Więcej informacji o ładunku glikemicznym można znaleźć na stronie internetowej: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

Ilość soli

W zdrowej diecie nie powinno znajdować się zbyt wiele soli. Niestety, na co dzień spotkać można się z wieloma mocno solonymi produktami. Sól dodawana jest niemal do wszystkiego – nawet do słodyczy!

Warto zatem kontrolować ilość tego składnika w swojej diecie, wybierając produkty niskosolone, a także samemu nie dosalać zbyt mocno swoich dań. Można również wybierać zdrowsze zamienniki, na przykład sól ziołową.

To tylko kilka czynników, o których warto pamiętać przy komponowaniu zbilansowanej diety. Dzięki nim można jednak we własnym zakresie przygotowywać takie posiłki, które będą jednocześnie zdrowe i smaczne!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here