Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata.

Zawód adwokat od zawsze postrzegany był jako prestiżowy i odpowiedzialny oraz wzbudzał uznanie i szacunek. Większość ludzi utożsamia adwokata z salą sądową, togą i latami nauki.

Nic dziwnego, ponieważ studia prawnicze nie dają uprawnień do występowania w roli adwokata. W procesie nauki i przygotowania do tego zawodu konieczne jest również zaliczenie kilkuletniej aplikacji i zdanie egzaminu.

Pracą adwokata jest świadczenie pomocy prawnej poprzez udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii i umów oraz występowanie przed sądami i urzędami. Adwokat ma też nieco szersze uprawnienia niż radca prawny, który jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę nie może brać udziału w sprawach karnych.

Kancelaria prawna, do której zwracamy się o pomoc może współpracować zarówno z adwokatami, radcami prawnymi i aplikantami, czyli osobami przygotowującymi się do zawodu będącymi na etapie aplikacji.

Z pomocy adwokata możemy skorzystać w każdej sytuacji z aspektem prawnym. Jest to szczególnie ważne w kwestiach, które wzbudzają nasze wątpliwości, są dla nas niejasne i niezrozumiałe. Warto wiedzieć, że w niektórych sprawach pomoc adwokata kończy się na jednorazowym udzieleniu porady prawnej np. pomoc w sporządzeniu umowy lub w napisaniu pisma do urzędu.

Adwokat może nas reprezentować w sprawach karnych (również karno-skarbowych) takich jak kradzieże, pobicia czy niszczenie mienia, lub sprawach gospodarczych, czyli np. sporządzanie umów. Jednak, dla większości osób kontakt z adwokatem będzie spowodowany koniecznością wsparcia w sprawach rodzinnych. Przykładem mogą być sprawy rozwodowe i sprawy alimentacyjne, w których adwokat może sporządzić pozew rozwodowy lub pozew alimentacyjny. Adwokat może też nam pomóc uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem po rozpadzie małżeństwa. Dodatkowo, zajmie się sprawami związanymi z postępowaniem spadkowym, pomocą w napisaniu testamentu czy przekazaniu darowizny.

Prawo to niezwykle obszerna dziedzina, dlatego często zdarza się, że adwokaci specjalizują się w obsłudze tylko osób fizycznych, zajmując się zagadnieniami z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego lub wyłącznie podmiotów prawnych, dla których realizują tematy z prawa handlowego, finansowego i administracyjnego.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here