Jak efektywnie zarządzać czasem

Każdy ma do dyspozycji te same 24 godziny dziennie, a okazuje się, że jedni potrafią wycisnąć z nich ostatnie soki i spędzić je maksymalnie produktywnie, podczas gdy inni w tym samym czasie nie zdążą zrobić niemal nic. Można winić za to swoje lenistwo, ale w praktyce niemałe znaczenie ma też z pewnością kiepskie zarządzanie czasem. W takim razie jak efektywnie zarządzać czasem, tak, aby ze wszystkim zdążyć?

Nie odkładaj niczego „na później”

Odkładanie czegokolwiek „na później” czy „na jutro” to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Być może rzeczywiście zrobimy to później lub jutro… lub być może, co bardziej prawdopodobne, zapomnimy o tym lub odłożymy to na jeszcze dalszy termin. Dlatego też, co by się nie działo (z wyjątkiem sytuacji naprawdę krytycznych), ustalonych planów trzeba się trzymać.

Mówiąc o planach – plany są koniecznością, jeśli chcemy dobrze zarządzać czasem. Można je spisywać w kalendarzu fizycznym czy nawet na kartce papieru, ale świetną opcją, zwłaszcza, jeśli pracujemy na komputerze, będą kalendarze „w chmurze”. Nie tylko zapiszemy w nich, co i kiedy będzie trzeba zrobić, ale możemy też załączyć do wpisu w kalendarzu na przykład link do spotkania, aby go nie zgubić i później gorączkowo nie szukać na dwie minuty przed jego rozpoczęciem.

Taki kalendarz warto mieć zsynchronizowany z kalendarzem na telefonie, jako że większość osób się ze smartfonami nie rozstaje i w związku z tym minimalizujemy szanse, że jakieś powiadomienie przegapimy. Kluczowe jest jednak, aby kalendarz traktować jako świętość i nie robić wymówek, a działać zgodnie z ustalonym planem.

Więcej cennych wskazówek na ten temat znajdziesz tutaj: https://infoninja.pl/.

Nie zapominaj o czasie wolnym

Produktywność wielu ludzi „zjada” zbyt duża ilość czasu poświęconego na mało wartościowe wypełniacze, jak oglądanie telewizji czy przeglądanie mediów społecznościowych, jednak pójście w drugą stronę i zaplanowanie na każdą minutę dnia jakichś produktywnych, rozwijających zadań też nie jest pójściem w dobrą stronę.

Czas wolny jest konieczny i potrzebny, aby odpocząć i naładować baterie. Musimy zrobić na niego w swoim kalendarzu miejsce, w przeciwnym wypadku szybko się zmęczymy, wypalimy i nie będziemy w stanie efektywnie pracować, uczyć się i robić rzeczy, które sobie założyliśmy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://infoninja.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here