Życie alergika nie należy do łatwych. Nieprzyjemne i uporczywe objawy alergii można zminimalizować poprzez stworzenie odpowiednich warunków w mieszkaniu. Jednym z najczęstszych przyczyn nasilenia się symptomów są gromadzące się w pomieszczeniu roztocza kurzu domowego. Odpowiednio wybrany dywan może nie być ich siedliskiem.
Rezygnacja nie jest konieczna
Mając w domu alergika lub będąc alergikiem wiele osób decyduje się na wyrzucenie dywanu. Nie jest to konieczne, mimo że w dywanach gromadzić się może najwięcej sierści zwierzęcej i kurzu. Wystarczy, że dywan będzie miał odpowiednie cechy minimalizujące ryzyko. Wskazane jest również stosowanie się do zasad utrzymania czystości w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy, mianowicie:
- zrezygnowanie z zamiatania na rzecz odkurzania
- częste mycie podłóg
- stosowanie ścierek z mikrofibry
- unikanie trzepania pościeli, dywanu czy wycieraczki we wnętrzu.
Materiał wykonania
Dużą popularnością cieszą się dywany wykonane z naturalnych włókien, takich jak jedwab lub wełna, jednak nie są one dobre dla alergików. Szczególnie zalecane są dywany wykonane z włókien syntetycznych z https://www.agatameble.pl/, które nie stanowią przyjaznego środowiska dla roztoczy, są łatwe w utrzymaniu czystości i utrudniają osiadanie kurzu. Nie należy się obawiać, że dywany wykonane z włókien sztucznych są niemiłe w dotyku. Specjalne technologie podczas ich produkowania sprawiają, że dywany są niezwykle miękkie i przyjemne, dlatego doskonale sprawdzają się zarówno w salonie, jak i w pokoju dla dzieci jako główne miejsce zabaw.
Cechy charakterystyczne dywanu
Alergicy powinni decydować się na dywany o krótkim włosiu. Wprowadzają do wnętrza doskonałe walory estetyczne, a przede wszystkim łatwo przy nich o zachowanie porządku. By zminimalizować pojawianie się objawów, należy nie dopuścić do tego, by w dywanie zdążyły nagromadzić się duże ilości kurzu i roztoczy. Oprócz codziennego odkurzania, pranie dywanu co dwa lub trzy miesiące pozwoli zachować czystość na odpowiednim poziomie.