Czystek – wskazania do spożywania herbat ziołowych

Czystek jest jednym z bardzo popularnych ziół, które w ostatnim czasie stało się prozdrowotnym hitem. Teraz można kupić go także w wygodnej formie suszu to przygotowywania herbatki ziołowej. Kiedy warto ją pić?

Czystek to roślina mająca wiele gatunków. Najbardziej znany z nich to Cistus Incanus, który nazywany jest przez wielu „cudem natury”. Jest to roślina spotykana już od wieków, głównie w basenie Morza Śródziemnego. Ma charakterystyczne kwiaty o kolorze biało-różowym, z czerwoną lub purpurową plamką o nasady płatka.

Jakie są najważniejsze właściwości czystka? Kiedy warto dodać go do swojej diety? W jaki sposób można go stosować?

Dlaczego warto stosować czystek?

W czystku znajduje się wiele wartościowych składników, które spowodowały, że roślina ta od wielu lat stosowana jest w tradycyjnym ziołolecznictwie.

Dzisiaj czystek polecany jest osobom, które chciałyby prowadzić zdrową dietę, a także chciałyby wspierać swój organizm w walce z różnymi schorzeniami, w tym także chorobami cywilizacyjnymi zagrażającymi każdemu człowiekowi.

Właściwości czystka:

  • zawiera duże ilości polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), czyli niszczących wolne rodniki
  • zmniejsza stany zapalne w organizmie
  • posiada właściwości antyalergiczne, hamując wydzielanie histaminy
  • wspomaga działanie układu odpornościowego, wspierając go w walce z drobnoustrojami
  • chroni naczynia krwionośne przed działaniem „złego” cholesterolu LDD, który odpowiedzialny jest za tworzenie blaszek miażdżycowych
  • dodaje witalności

Pojawiają się również doniesienia na temat skuteczności stosowania czystka w terapii boreliozy, za co mają być odpowiedzialne olejki lotne znajdujące się w tej roślinie.

Jak stosować czystek?

Najprostszym sposobem na stosowanie czystka jest przygotowywanie naparu z jego suszu. Herbatę ziołową z czystka przygotowujemy według przepisu producenta. Napar należy pić 2-3 razy na dzień.

Czystek najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców, na przykład od uznanych producentów w sklepach zielarskich oraz w aptekach. Należy unikać kupowania czystka nieznanego pochodzenia, na przykład na bazarach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here