rodzina na rolkach

Prawie każdy z nas chociaż raz spróbował w dzieciństwie jazdy na rolkach. Jednak nie zawsze posiadało się informacje jak jeździć na rolkach, więc towarzyszyło temu sporo upadków, złamań i z czasem nawet niechęci do tej dyscypliny. Na ten moment są dostępni instruktorzy jazdy, którzy mogą przez kilka zajęć pokazać podstawy, które są przydatne do dalszej samodzielnej nauki. Oprócz tego w dobie internetu i rozwiniętych portali społecznościowych można znaleźć filmy instruktażowe, z których też można się dowiedzieć jak poruszać się na rolkach.

W większych miastach istnieją dedykowane miejsca do jazdy na rolkach, gdzie można spotkać doświadczone osoby, które warto zapytać o radę.
Przede wszystkim najważniejszą częścią jazdy jest bezpieczeństwo, na które warto koniecznie zwrócić uwagę podczas pierwszych treningów. Przede wszystkim ważny jest kask, bo obity łokieć czy kolano, nie doprowadzą do okropnych skutków jakie sprawi lądowanie na głowie.

Głowa jest najważniejsza, a oprócz niej należy chronić też łokcie, kolana i nadgarstki. Bez tego, te wszystkie części ciała będą narażone na urazy i kontuzje, które spowolnią naukę albo nawet do niej zniechęcą. Na początek nie trzeba kupować ochraniaczy zaawansowanych czy tych z górnej półki, można spróbować czegoś używanego lub tańszego. Kiedy już jesteśmy gotowi, można założyć rolki. Podczas zakładania trzeba zwrócić uwagę czy są w dobry rozmiarze, czyli nie są za małe ani za duże.

Rolki koniecznie muszą być dopasowane do stopy i w niej się nie poruszać

rolki

Warto używać bawełnianych wysokich skarpet, które zminimalizują pierwsze otarcia, które z czasem znikną. Stopa musi się przyzwyczaić, że nosi coś innego niż zwykły but. Rolki należy solidnie wiązać, ale nie za mocno, aby dopływała krew. Warto co jakiś czas je rozwiązywać, zdejmować, przejść się w butach i założyć na nowo. Pozwoli to na lekki odpoczynek i dopasowaniu sprzętu do stopy. Bardzo wiele osób korzysta z tego zabiegu i widać sporą różnicę w ich praktyce.

Podczas pierwszej jazdy należy zachować szczególną ostrożność, ewentualnym osobom, które obok nas przebywają należy powiedzieć, żeby na nas uważali. Ważne aby samodzielnie też uważać i na siebie, i na innych ludzi. Pomocne będzie odnalezienie barierek, które można trzymać przy pierwszych krokach, pomogą one znaleźć balans w ciele. Po jakimś czasie można się takiej barierki puszcza i sprawdzać jak daleko można jechać bez niej.

Jeżeli ktoś był kiedyś na łyżwach to wie, że taka barierka jest przydatna, a jazda na rolkach i łyżwach jest bardzo do siebie zbliżona. Na pierwszą jazdę najlepiej wybrać się z zaufaną osobą, sprawną fizyczną i w dodatku silniejszą od nas. Taka osoba może za nami lub przed nami biec, aby zapobiegać upadkom lub ewentualnie służyć jako asekuracja czy podpora. Pierwszym ważnym elementem jazdy jest stanie w jednym miejscu bez upadku w tył.

Bardzo często nowicjusze upadają w tył ze względu na zmianę położenia środka ciężkości. Najczęściej zasłyszaną poradą w kierunku nowych rolkarzy jest porada na temat uginania kolan, jeżeli jesteś nowy koniecznie je uginaj. Jest to trudne ze względu na słabo rozwinięte mięśnie czworogłowe uda, jednak podczas praktyki bardzo szybko się one wzmacniają. Jest o bardzo ważna postawa, ponieważ wtedy można ułożyć środek ciężkości tak aby nie przeszkadzał on podczas jazdy.

jak jeździć na rolkach

W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w sporcie trzeba zmienić pozycję, aby móc poprawnie wykonywać ćwiczenie. W przeciwnym przypadku, osoba praktykująca będzie się nadal przewracała i może się całkiem zniechęcić. Wiadomo też, że każdy chce szybko nauczyć się jeździć płynnie i zjawiskowo, ale niestety najpierw trzeba przejść przez te pierwsze elementy jazdy. Aby się odpychać należy rozpychać nogi po ziemi w kształcie litery V, najpierw jedną nogą, gdzie druga zaczyna jechać, po odłożeniu pierwszej, można ruszać drugą.

Kiedy to będzie opanowane i stabilność wzrośnie należy szybko przejść do hamowania, które przyda się przy wyższych prędkościach. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo. Istnieje bardzo dużo sposób na hamowanie, lecz przy standardowych rolkach, nie tych zaawansowanych, zamontowany jest w jednej rolce hamulec, znajduje się on przy jej tylnym, ostatnim kole.

Kiedy ktoś chce zahamować, powinien przestać się odpychać na jakiś możliwy czas, nogi należy ustawić równolegle, następnie obie nogi trochę bardziej ugiąć, skupić się na swojej równowadze, wtedy kiedy będziemy gotowi, trzeba nogę z hamulcem lekko wycofać i następnie nadusić mocno ale powoli piętę. Kiedy nauczymy się hamowania, następnie możemy uczyć się szybszej jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here