Trudna walka z alkoholizmem

Statystyki mówią, że z alkoholizmem zmaga się około 12 procent Polaków.  To choroba, która potrafi zrujnować życie nie tylko uzależnionemu, ale jego rodzinie. Odbiera człowiekowi godność, zdrowie, a czasem nawet życie. W jaki sposób można skutecznie walczyć z tą okropną chorobą?

Początki alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która polega na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Wewnętrzna potrzeba zmuszająca  człowieka do przyjmowania dużych ilości alkoholu ma charakter psychiczny oraz fizyczny. Człowiek uzależniony traci kontrolę nad ilością wypijanego trunku oraz nad własnymi emocjami związanymi z piciem. Stopniowo dochodzi do tego, że człowiek nie może przestać pić. Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, gdyż ciężko jest dostrzec jej pierwsze objawy. Bo chociaż w społeczeństwie panują pewne zasady dotyczące spożywania alkoholu, jak na przykład zakaz prowadzenia pojazdów pod jego wpływem, lub zakaz spożywania go przez osoby do 18 roku życia, alkohol jest obecny w naszym życiu i często nie kojarzy się z niczym złym. Toasty wznosi się przecież w najważniejszych chwilach życia, które pragniemy celebrować z bliskimi. Procentowe trunki to również dopełnienie spotkań z przyjaciółmi, wakacyjnych wyjazdów lub po prostu chwil relaksu w domowym zaciszu. Nikt nie widzi w tym nic złego. Alkoholizm kojarzy się często z bezdomnością i ubóstwem, jest spychany na margines społeczny. Należy jednak pamiętać, że choroba ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Często zaczyna się dosyć niewinnie, od wypicia jednego drinka dla poprawy nastroju. Dlatego też początkowo objawy alkoholizmu przeważnie nie są dostrzegane przez uzależnionego, a przez jego najbliższych. Alkoholik zaczyna odczuwać głód alkoholowy, a jego tolerancja na przyjmowany alkohol zaczyna się zwiększać.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu

Im szybciej podjęte zostaną kroki w celu walki z alkoholizmem, tym większa szansa na powodzenie. Dlatego tak ważna jest rola najbliższych, którzy – jeżeli dostrzegą coś niepokojącego – powinni szybko interweniować. Nie jest to wcale proste, ponieważ, jak zostało wspomniane, osoba uzależniona może uważać, że problem jej nie dotyczy i wzbraniać się przed podjęciem leczenia. W ramach walki z chorobą alkoholową niezbędne jest podjęcie odwyku alkoholowego. Określa się wszystkie działania medyczne oraz psychologiczne, które mają pomóc uzależnionemu w walce z nałogiem. Czasami bywa tak, że przy pomocy rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia oraz terapii psychologicznej, osobie chorej udaje się pokonać chorobę. Jednakże większość uzależnionych potrzebuje bardziej złożonej pomocy. Często konieczne jest wsparcie medyczne ze względu na wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który w skrajnych przypadkach może stanowić nawet zagrożenie dla życia. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest odwyk alkoholowy w ośrodku zamkniętym. Dzięki temu alkoholik otrzymuje zarówno pełne wsparcie medyczne, jak i psychologiczne, co ułatwia mu pozytywne przejście przez proces trzeźwienia, a także daje większe szanse na to, że nie powróci on do nałogu. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm to choroba nieuleczalna. Pomyślne przejście odwyku nie oznacza wcale zerwania z nałogiem. Prowadzi ono przede wszystkim do zrozumienia mechanizmów, które prowadzą do nadużywania alkoholu i nabycia umiejętności unikania sytuacji, które mogą wywołać powrót do nałogu. Z kolei podczas terapii często udaje się odkryć przyczyny popadnięcia w nałóg. Często bowiem alkoholizm to objaw innych problemów, takich jak stres, depresja, czy tragedia życiowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here