Okulista

Regularne badania profilaktyczne są kluczem do dobrego zdrowia i samopoczucia. Nie tylko ratują życie, dzięki wczesnemu wykryciu choroby, ale też zwiększają szansę na jej wyleczenie oraz poprawiają jakość życia – dają Ci poczucie bezpieczeństwo, ponieważ wiesz, że Twoje zdrowie jest pod kontrolą. To prawda, że niekiedy badania mogą być stresujące, jednak zdobycie dodatkowej wiedzy pomoże Ci przełamać opory i odwiedzać lekarza regularnie. W tym artykule dowiesz się, czego można spodziewać się po pierwszej wizycie u okulisty.

Czego oczekiwać po wizycie u okulisty?

Jeżeli już minęło kilka dobrych lat od Twojej ostatniej wizyty w gabinecie okulistycznym, najwyższa pora, aby udać się na wizytę kontrolną. Tak naprawdę warto to robić raz na 2 lata albo nawet jeszcze częściej – między innymi, jeżeli towarzyszy Ci wada wzroku, w Twojej rodzinie występowały choroby oczu lub chorujesz na cukrzyce, co zwiększa ryzyko schorzenia, jakim jest retinopatia cukrzycowa. Czego możesz spodziewać się po wizycie u specjalisty? W trakcie konsultacji Twoje oczy zostaną starannie przebadane przez kompetentnego lekarza, w celu wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości widzenia oraz chorób oczu. Badania takie trwają około 20 minut, a całe spotkanie zaczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego – okulista może spytać Cię o styl życia oraz ewentualne zaburzenia widzenia. Jeżeli nosisz okulary, powinieneś wziąć je ze sobą, wtedy będzie on mógł porównać je z Twoją aktualną wadą i jeżeli jest to niezbędne, wystawi Ci odpowiednią receptę.

Rutynowe badania wzroku – jak wyglądają?

Nie każda wizyta u okulisty wygląda tak samo, wszystko zależy od Tego, czy udajesz się na nią jedynie profilaktycznie, czy też towarzyszą Ci jakieś niepokojące objawy. Jednak zazwyczaj w każdym przypadku na samym początku lekarz wykonuje badanie ostrości wzroku wykorzystując przy tym specjalną tablicę z literami o różnej wielkości. Zostaniesz poproszony o odczytanie poszczególnych linijek testu w konkretnej odległości przy zasłoniętym jednym oku. Następnie okulista może Ci dać różne soczewki i pytać o jakość tekstu. Inne badania wykonywane są za pomocą komputera i mają na celu ocenienie ostrości wzroku oraz wykonanie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Podczas nich wystarczy jedynie koncentrować wzrok na punkcie umieszczonym w dali. Czasami używa się też retinoskopu, aby stwierdzić stopień odbicia światła w siatkówce. Natomiast urządzenie takie jak tonometr służy do mierzenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, jest niezbędne w diagnostyce wielu chorób gałki ocznej, między innymi jaskry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here