krzywa cukrowa

Krzywa cukrowa jest to test tolerancji glukozy. Innymi słowy jest to badanie, które pozwala na ocenę poziomu glikemii po wypiciu roztworu zawierającego glukozę. Może być ono wykonywane u osób z nieprawidłowym wynikiem badania glukozy na czczo odcinek u kobiet w ciąży lub osób z grupy ryzyka cukrzycy. Żeby wynik krzywej cukrowej był wiarygodny, należy odpowiednio przygotować się do badania.  Czym właściwie jest krzywa cukrowa? Kiedy jest wykonywana? Jak się do niej przygotować? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/krzywa-cukrowa-pomocna-w-diagnostyce-cukrzycy/ 

Krzywa cukrowa – czym jest? 

Krzywa cukrowa jest to doustny test tolerancji glukozy. Takie badanie służy do oceny gospodarki węglowodanowej organizmu. Całe badanie polega na oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo, a następnie dwóch godzinach po spożyciu roztworu zawierającego 75 g glukozy. Takie badanie ma na celu ocenę wchłaniania glukozy do przewodu pokarmowego, stopnia zwiększenia się literami oraz wydzielania insuliny przez trzustkę. Takie badanie jest znacznie dokładniejsze, niż samo oznaczenie glukozy na czczo, ponieważ obrazuje ona rekomendacje organizmu na przyjęcie dużej ilości glukozy. 

Krzywa cukrowa – kiedy jest wykonywana? 

Krzywa cukrowa wykonywana jest ze względu na wskazania lekarza kropka Nie jest to badanie profilaktyczne, które może być wykonywane na własną rękę. Badanie zazwyczaj rutynowo wykonywane jest u kobiet w ciąży i ma na celu wczesne rozpoznanie cukrzycy ciężarnych. Taka postać cukrzycy rozwija się nawet u 10% kobiet w ciąży i może zaburzać przebieg ciąży i rozwój płodu. Jeżeli otrzymany wynik jest prawidłowy, wówczas dopiero między 24, a 28 tygodniem ciąży wykonywana jest krzywa cukrowa. 

Ponadto dotyczy to również osób znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, u których pojawiły się symptomy ryzyka takie jak: 

  • nadwaga lub otyłość, 
  • siedzący tryb życia, 
  • występowanie cukrzycy w rodzinie, 
  • przebyta cukrzycą ciężarnych, 
  • nadciśnienie, 
  • zespół policystycznych jajników, 
  • choroby układu sercowo-naczyniowego. 

W jaki sposób przygotować się do krzywej cukrowej? 

Jest to badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzień przed badaniem należy zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz intensywnej aktywności fizycznej. Co więcej na 12 godzin przed badaniem należy zjeść ostatni posiłek. Takie badanie należy wykonywać na czczo, w godzinach porannych. Do momentu zakończenia badania nie należy przyjmować żadnych lekarstw i posiłków. 

Zobacz też: http://www.ohho.pl/badanie-ogolne-moczu-czym-jest-wskazania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here