ciąża
Ciąża jest czasem, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wiele związków odżywczych. W tym okresie ogromne znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta, a także stosowanie suplementów diety dla kobiet w ciąży. Takie działanie pozwala zapewnić optymalny rozwój dziecka oraz wspomóc organizm przyszłej mamy. Nie należy jednak bez zastanowienia sięgać po przypadkowe suplementy diety, a zażywać jedynie te, które będą skonsultowane z lekarzem. Dlaczego suplementacja w ciąży jest ważna? Jakie suplementy diety są ważne w ciąży? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/suplementy-w-ciazy-co-warto-zazywac/ 

Suplementacja w ciąży – dlaczego jest ważna? 

Istnieje wiele sposobów na suplementacji w ciąży. Suplementy, które polecane są kobietą w ciąży, a nawet panią dopiero planującym założenie rodziny zalecane jest kilka podstawowych suplementów. Suplementacja oraz odpowiednio zbilansowana dieta mają za zadanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników i związków mineralnych, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. W niektóre z nich mogą w bardzo poważny sposób zaburzyć rozwój dziecka oraz wpłynąć negatywnie na przyszłą mamę. 

Co suplementować w ciąży? 

Kwas foliowy – jest jednym z najważniejszych związków, które należy suplementować w okresie ciąży. Inaczej kwas foliowy jest to witamina B9. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek wynosi około 200 mikrogramów, a w okresie ciąży zapotrzebowanie wzrasta nawet dwukrotnie. Suplementacja tego związku jest ważna przede wszystkim w pierwszych tygodniach ciąży, ale również ważne jest zażywanie tego związku jeszcze na etapie planowania ciąży. 

Żelazo – w okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Wynika to między innymi z faktu, że zwiększa się obecność krwi. Zbyt niski poziom żelaza skutkuje rozwojem anemii. Zbyt niska produkcja krwinek czerwonych towarzyszy ograniczeniu transportu tlenu do komórek ciała. Objawia się to sobie nie, bólami oraz zawrotami głowy, kołatanie serca i bolesność ją skóry. Co więcej niedobór żelaza może wpłynąć na niepoprawny rozwój płodu. Dlatego w okresie ciąży zaleca się suplementowanie żelaza w dawce 30 mg dziennie. 

Witamina D – jest związkiem warunkującym odpowiednią mineralizację kości zarówno mamy, jak i dziecka. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Co więcej witamina D ogranicza ryzyko wystąpienia stanu rzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Zarówno w okresie ciąży, jakiej laktacji Wskazane jest suplementowanie witaminy D w dawce 200 IU dziennie. 

Zobacz też: http://www.pytano.pl/rola-glutationu-w-naszym-organizmie-antyoksydanty-w-tabletkach/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here