baba jaga

Każdy rodzice chce zadbać o to, aby jego dziecko dobrze się rozwijało. Było zdrowe fizycznie, a także by jego psychika dojrzewała w prawidłowym tempie. Opiekunowie chcą wpajać w dziecko dobre i kulturalne zachowania. Ukształtować osobowość dziecka, a także nauczyć go samodzielnego życia w świecie. Wychowawcy używają do nauczania różnego rodzaju metod i technik.

Jedni starają się jak najwięcej rozmawiać i tłumaczyć dziecku różnego rodzaju zachowania, sytuacje i uczucia. Inni stosują w szczególności metodę zabaw, jeszcze inni pozwalają dziecku samemu doświadczać i uczyć się na błędach.
Jak wiadomo dzieci są ciekawe świata. Lubią poznawać nowe rzeczy, a także interesują ich zachowania i poczynania innych. Wielu młodych ludzi wzoruje się na działaniach dorosłych, innych dzieci, a także postaci wypatrzonych na ekranie telewizora lub komputera.

Pociechy z zapartym tchem potrafią siedzieć na kanapie oglądając przelatujące przed mini obrazy. Fascynując się swoimi ulubionymi bohaterami często powtarzając ich zachowania i dialogi.

Rodzice, jako naukę i rozrywkę stosują także bajki czytane. W młodszych latach życia dziecka, to opiekunowie czytają lub opowiadają swoim podopiecznym różnego rodzaju historie. W latach późniejszych dzieci same starają się przypasować opowieść do danej postaci i stworzyć odpowiednią dla niej opowieść.

czerwony kapturek

Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie bajki emitowane na ekranach telewizorów oraz umieszczone np. w sieci są odpowiednie dla dzieci. Niektóre są pouczające i dostarczające pozytywne emocje i bodźce, lecz znajdują się także te, które przedstawiają brutalne i niewłaściwe treści. Zadaniem rodzica jest wybranie takich opowiadań, które nie będą negatywnie wpływać na psychikę i osobowość młodego człowieka, który jest bardzo podatny na przyjmowanie wszelkich postaw.

Wielu rodziców pyta się swoich znajomych lub specjalistów – „Jakie bajki polecacie?”. Jedni są zwolennikami starych opowiadań, takich jak Bolek i Lolek czy Reksio. Inni natomiast wolą te nowo opublikowane, które wzmagają dużo emocji i są pokazane w atrakcyjniejszy sposób.
Ważnym jest, aby dostosować bajkę do wieku dziecka, a także celu jaki rodzic chce osiągnąć. Najodpowiedniejszymi będą bajki edukacyjne, które w dzisiejszych czasach emitowane są na wielu kanałach dziecięcych. Pokazują one życie codzienne i uczą, w jaki sposób należy się zachowywać. Można także zaczerpnąć z nich wiedzę przedszkolną czy szkolną w zakresie nauki czytania czy pisania.

Każdy rodzic pozwalając swojemu dziecku na czas spędzony przed telewizorem, powinien jasno ustalić zasady dotyczące długości oglądania.
Częstym sposobem na wspólne rodzinne spędzanie czasu jest seans filmowy. Wybierane są tu zazwyczaj nowe produkcje, które zarazem bawią i uczą. Obecnie istnieje wiele propozycji, które są przykładem dobrego zachowania, uczą empatii, a także pokazują świat w sposób zrozumiały dla dziecka.

Do animacji, które podbiły ostatnio świat należą m.in. Merida Waleczna, Baranek Shaun, Vaina: Skarb oceanu czy Minionki. Bajki te w zabawny sposób przedstawiają historie bohaterów oraz przygody, których doświadczają. Jedną z bajek dzięki, której dziecko może lepiej zrozumieć różne emocje, zachodzące w mózgu człowieka jest tytuł ” W głowie się nie mieści”. Animacja ta w prosty sposób tłumaczy młodemu odbiory, czym są np. smutek, gniew, strach czy szczęście. Kolejnym wartym obejrzenia filmem animowanym są ” Sekret morza”. W bajce tej pokazana jest miłość i przyjaźń. Ukazane uczucia rodzinne zapadną w pamięci nie tylko młodych odbiorców.

jakie bajki polecacie

Wybierając bajki dla dzieci, opiekunowie nie powinni pomijać tych czytanych, a także różnego rodzaju słuchowisk. Młodzi odbiorcy dzięki nim kształtują swoją wyobraźnię, a także w wyjątkowy sposób spędzają czas ze swoimi bliskimi. Często są to bajki edukacyjne, z morałem lub takie, przy których dziecko się zrelaksuje, odpręży i wyciszy. Obecnie rodzice mają możliwość nabycia wielu kolorowych i interesujących dla dzieci książek. Producenci dbają o wygląd wizualny oraz atrakcyjność bajek.

Dobrym sposobem na zwrócenie uwagi dziecka, a także zmuszenia go do kreatywnego myślenia są słuchowiska. Mogą występować one w postaci audiobooków, słuchowisk radiowych czy internetowych. Czytane w ten sposób opowiadania dają możliwość dziecku oraz jego opiekunowi, stworzenia własnej postaci, rozmawiania na jej temat, a także zobrazowania we własny sposób historii przedstawionej w bajce.

Mogą one towarzyszyć innym czynnościom wykonywanym na co dzień, umilając czas dziecku.
Zawsze jednak należy pamiętać, aby treści udostępniane młodym osobnikom, były odpowiednio dobrane i kontrolowane przez dorosłych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here