czyta ebooka

W ciągu ostatniej dekady sposób, w jaki czytamy książki (o ile w ogóle to robimy), zmienił się drastycznie. Nie jesteśmy już skazani na papierowe książki – często możemy je czytać na czytnikach ebooków i tabletach, które pozwalają wyszukiwać tyle tytułów, ile tylko chcemy, i kiedy chcemy.

Czytniki ebook są lepsze do czytania od tabletów, z wielu powodów, na przykład dlatego, że większość z nich wykorzystuje technologie bezpieczniejsze dla naszych oczu. Jeśli więc akurat zastanawiasz się, w jaki czytnik ebooków zainwestować, dobrze trafiłeś.

Czytnik ebooków to urządzenie do przeglądania plików elektronicznych, w których zawarte są książki. Czytnik zwykle posiada wyświetlacz o niskiej rozdzielczości i nie oślepiający, czarno – biały ekran. W porównaniu do komputera lub smartfona, których ekran non stop jest podświetlony, czytnik ebooków gwarantuje długi czas pracy na baterii. Czytniki ebooków zazwyczaj rozpoznają jeden lub więcej z kilku formatów plików ebook.

Niektóre czytniki książek elektronicznych mogą również czytać dokumenty w innych formatach, takich jak ePub, PDF, czy dokumenty Word, a niektóre umożliwiają także robienie notatek i synchronizację z innymi urządzeniami. Czytniki ebooków mają wiele zalet, takich jak, na przykład, lekkość oraz możliwość przechowywania mnóstwa książek w jednym urządzeniu. Dzięki temu idealnie nadają się do zabrania na wakacje lub do czytania w podróży.

Dedykowany czytnik książek elektronicznych może być najwygodniejszym sposobem odczytywania plików ebook, ale nie jest to, rzecz jasna, jedyny sposób. Oprogramowanie do komputerów PC i smartfonów umożliwia również odczyt plików ePub i różnych innych zastrzeżonych formatów książek elektronicznych. Czytnik ebooków może być świetnym prezentem dla kogoś, kto jest entuzjastą nowych technologii, będąc jednocześnie miłośnikiem książek.

jaki czytnik ebooków

Nie wszystkie czytniki ebooków mogą obsługiwać te same formaty. Oprócz standardowych formatów, wiele czytników obsługuje też HTML, zwykły tekst i JPG, ale nie wszystkie obsługują… otwarty standard ePub.

Należy też pamiętać, że niektóre czytniki książek elektronicznych obsługują pliki PDF lepiej niż inne. Jest to ważne, jeśli zamierzasz często używać plików PDF. Niektóre z najczęściej używanych czytników ebooków to Amazon Kindle, Noble Nook, Kobo eReader i Sony eReader, przy czym każdy z tych czytników elektronicznych ma swoje własne funkcje, styl i pojemność.

Czego więc szukać w czytniku książek elektronicznych?

Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze takiego czytnika. Należy pamiętać o tym, że wybór czytnika książek elektronicznych jest podobny pod pewnym względem do wybierania wielu innych gadżetów elektronicznych – wszystko zależy od tego, co chcesz z nim zrobić. Nie ma jednego właściwego czytnika ebooków dla każdej osoby. Różne funkcje mogą mieć wpływ na Twój wybór. Należałoby zatem zwrócić uwagę na następujące funkcje.

Po pierwsze – pamięć. Ile ebooków lub innych dokumentów może zmieścić w sobie konkretny czytnik ebooków? Czy ewentualnie można zwiększyć pojemność jego pamięci? Po drugie – typ formatu. Czy czytnik ebook może obsługiwać różne typy plików, czy tylko jeden typ? Czy ta zdolność (lub jej brak) ma swoje odzwierciedlenie w cenie? Po trzecie – łączność. Czy czytnik ebook posiada wbudowaną łączność 3G i Wi-Fi? Większość najnowszych modeli powinno już ją mieć.

czytnik ebooków

Po czwarte – ekran. Ważna jest jego rozdzielczość, kolor, rozmiar i refleksyjność. Po piąte – widoczność. Czy czytanie jest łatwe i przyjemne dla oka? Po szóste – żywotność baterii. Jaka jest żywotność baterii obiecana przez producenta? Nie chcesz przecież czytnika książek elektronicznych, którego bateria wyczerpie się po godzinie czytania, prawda? Czy baterię można zatem ewentualnie wymienić, czy też trzeba oddać czytnik na gwarancję, w celu wymiany?

To tylko niektóre z rzeczy, o których powinieneś pomyśleć, zanim zdecydujesz się na konkretny model czytnika.

Możesz spędzić setki godzin z czytnikiem książek elektronicznych w dłoni, dlatego tak ważne jest, aby relacja na poziomie fizycznym była dla Ciebie wygodna. Na przykład, jeden czytnik ebooków może mieć przyciski i ekran, które są łatwe w użyciu i stronicowanie zawartości książki będzie wówczas wydawać się przyjemnością. Jednak jeśli po pięciu minutach zauważysz u siebie pewne zmęczenie wzroku, to ten produkt nie z pewnością nie będzie odpowiedni dla Ciebie, ponieważ dobry czytnik, pozwoli Ci patrzeć na ekran przez długi czas bez uczucia zmęczenia oczu i bólów głowy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here