jak wyliczyć procent

Obliczanie procentów nie jest ani łatwe, ani trudne, wszystko zależy od wprawy, jaką się w tym osiągnie. Jako uczniowie jesteśmy bądź byliśmy przedmiotem oceniania przez nauczycieli w tej dziedzinie, to znaczy zwłaszcza w gimnazjum i liceum królowały procenty.

Nie ma w tym nic dziwnego, umiejętność obliczania procentu z liczby jest niezwykle przydatna. Np. możemy obliczyć, o ile tańszy jest produkt po przecenie, załóżmy, 50% i dzięki temu stwierdzić, czy opłaca się go kupować. Ot, jest to szara, zwykła codzienność, do której pojęcia takie jak procent mogą stać się bazowe. Przejdźmy jednak do szczegółów i meritum.

Procent to setna część całości. Oznacza się go znakiem „%”. Przykład tego, w jaki sposób procent jest setną częścią całości: 15% = 15/100, gdzie „/” to kreska ułamkowa, a także 15% = 0,15. Nie jest to trudne, prawda? Można zauważyć, że obliczenia dotyczące procentów, jeżeli chodzi o skalę ich trudności, rozciągają się od banalnie prostych przez umiarkowanie trudne po trudne ekstremalnie. Odpowiada to szkole podstawowej, szkole średniej i studiom, zwłaszcza tym ekonomicznym, bo w tej nauce zwłaszcza często przydaje się charakterystyczny znaczek „%”.

Jak wyliczyć procent?

Aby wyliczyć procent z danej liczby, mnożymy ją przez procent wyrażony w ułamku. Na przykład jeżeli chcemy wiedzieć, ile wynosi 3% z 50, to robimy następujące mnożenie: 3% x 50 = 3/100 x 50 = 15/10 = 1,5, gdzie „x” oznacza mnożenie, a „/” kreskę ułamkową. A jak na przykład wyliczyć, jakim procentem danej liczby jest druga liczba? Należy stwierdzić, jakim ułamkiem pierwszej liczby jest druga liczba, a następnie ułamek ów przedstawić w formie procentowej. Przykład: jakim procentem 24 jest 8? 8/24 = 8/24 x 100% = 800%/24 = 33 1/3%.

liczymy procenty

A co, jeśli jesteśmy z matematyką na bakier, a musimy koniecznie robić operacje intelektualne na procentach? Największym ułatwieniem, jakie może być, jest kalkulator procentowy. Możemy obliczyć procent z liczby czy też możemy obliczyć, o jaki procent wzrosła lub zmalała liczba, a to tylko podstawowe operacje, jakie można wykonywać na tego typu kalkulatorach.

Są ostatnią deską ratunku, kiedy jesteśmy dzień przed ważnym sprawdzianem lub nawet egzaminem, a nie czujemy jeszcze, że opanowaliśmy dany typ obliczeń. Poleca się rozwiązać jak najwięcej zadań przed następnym dniem, aż zadania z procentami staną się czymś całkowicie banalnym. I pomyśleć, że na studiach z takiej informatyki króluje logika, analiza matematyczna czy matematyka dyskretna, które to kursy mają się tak do procentów jak piekło do nieba.

Warto też zauważyć, że można pomylić procent z promilem

Wyjaśniliśmy już, czym jest procent, to teraz dla jasności wyjaśnimy, czym jest promil. Stanowi on dziesiątą część procenta, a sam w sobie jest jedną tysięczną danej liczby. Zazwyczaj używa się go do mierzenia zawartości alkoholu we krwi, tak jak procentu używa się do oceny spadku lub wzrostu cen w centrach handlowych.

Oczywiście mówiąc to pół-żartem, pół-serio. Zostało tutaj przedstawione takie rozróżnienie, bo symbole procentu i promilu są bardzo podobne. Nie należy ich mylić, bo można, jak to się w młodzieżowym języku mówi, wtopę, zamiast zaliczenia sprawdzianu.

„Matematyka jest królową nauk”, za pomocą matematyki opisany jest cały otaczający nas świat, więc warto jej się uczyć, bo może się zawsze przydać. Procenty to tylko jedne z terminów matematycznych, aczkolwiek dobrze, że uczymy się na ich temat już od końca szkoły podstawowej.

procent

Zresztą sami bardzo chcemy wiedzieć na przykład to, od jakiego procentu ze zdobytych na sprawdzianie punktów zaczyna się jaka ocena, więc choćby po to w nauce tylu przeróżnych rzeczy, już nawet nie tylko matematycznych, ale choćby z literatury pięknej czy geografii społecznej, warto świadomie wydzielać to, co jest uniwersalne, piękne i przydatne. A jak piękna jest matematyka mówią filmy takie jak „Piękny umysł” czy „Buntownik z wyboru”.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o obliczanie procentu. Podsumowujmy: procenty królują w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, nie da się zdać semestru czy roku, nie rozumiejąc tego pojęcia; procent to setna część całości i oznacza się go symbolem „%”; aby wyliczyć procent z danej liczby, mnożymy ją przez procent wyrażony w ułamku.

Jeżeli matematyka u nas leży i kwiczy, to warto skorzystać z kalkulatora albo znaleźć sobie dobrego korepetytora; procent a promil to dwa różne, choć bliskie terminy; procenty bardzo się przydają w życiu, a jeśli się chce przekonać do matematyki, to warto zobaczyć dwa wymienione wyżej filmy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here