Fotele uszaki – w jakich aranżacjach wnętrz się sprawdzą? Czym wyróżniają się fotele uszaki?

Niedawno bardzo modne stały się fotele uszaki. Czym się charakteryzują? Skąd ich popularność, a przede wszystkim – gdzie w ogóle pasują? W jakich wnętrzach warto postawić na tego typu fotele?

Fotele uszaki – co je charakteryzuje?

Początek historii fotela uszaka sięga czasów ludwikowskich. To właśnie tego typu mebel z uwagi na swój design, nawiązywał do królewskich tronów. To mebel dość masywny, majestatyczny. Wysokie, lekko odchylone do tyłu oparcie zwieńczone jest po bokach poduszeczkami. Ich kształt najczęściej jest półokrągły, a więc przypominający uszy. Ten dodatek pełnić ma oczywiście funkcję estetyczną, ale okazuje się, że wiele w nim z praktycyzmu. „Uszy” fotela chronić mają przed przeciągami. Chociaż jest to mebel o dość wiekowym pochodzeniu, projektanci dokładają wszelkich starań, by nieco odmłodzić jego sylwetkę i wpasować go w inne niż ludwikowskie aranżacje. W jakich wnętrzach się sprawdzi taki uszak fotel?

Rodzaje foteli uszaków

Dzięki nadaniu im bardziej nowoczesnej formy, fotele uszaki z Homebook sprawdzą się w wielu aranżacjach wnętrz. Kluczowy jest sposób wykonania mebla i jego wykończenie. Wiele zależy od tego, jaka jest rama fotela. Te, które wykonane są z drewna potrafią służyć przez wiele lat. Chcąc kupić fotel uszak tanio, warto postawić na to egzotyczne. Alternatywą jest też metalowa konstrukcja. Jeśli ją widać – wówczas otrzymuje się mebel idealny do pokoju w stylu nowoczesnym.

Nie bez znaczenia jest to, jaką tapicerkę ma fotel uszak. Najczęściej jest wykonana z tkaniny. Od tego, jaką się wybierze zależy nie tylko wygląd, ale i wytrzymałość mebla, a także to jak należy ją pielęgnować. Wybrać można fotel uszak obity lnem, bawełną, ale i włóknami syntetycznymi. Plusz lub zamsz prezentują się wyjątkowo elegancko, tak jak i welur.

Materiał to nie wszystko. Kupić można wiele wzorów i kolorów foteli, dzięki czemu możliwe jest kompletne odmienienie wnętrza pomieszczenia.

Fotele uszaki często mają pikowania. Ich ilość i rozmieszczenie wpływa na to, w jakim stylu sprawdzi się mebel. Klasyczne ludwikowskie ustępują miejsca skandynawskim o bardziej minimalistycznej formie.

Fotele uszaki – w jakich aranżacjach wnętrz się sprawdzą?

Nieco zdradzono już powyżej. Wiele zależy od tego, jaki dokładnie fotel się wybierze. Jeśli postawi się na fotel w klasycznym, ludikowskim stylu, a więc z krótkimi nóżkami, efektywnymi „uszami”, podłokietnikami i z pikowaniem, wówczas ma się zdecydowanie najwięcej możliwości. Taki mebel pasuje do wnętrz w stylu kolonialnym, rustykalnym, shabby chic, glamour, a nawet – w skandynawskim. Oczywiście znaczenie ma to, jaką tapicerkę ma fotel, czyli z jakiego materiału jest wykonana, a także jaki ma kolor i wzór.

W nowoczesnych, industrialnych i skandynawskich wnętrzach lepszym wyborem są fotele o nieco bardziej minimalistycznej formie. Zwłaszcza te z podstawą na nieco wyższych nóżkach i mniej masywnym siedziskiem. Nawet, jeśli stosowane są na nich pikowania, to dodają one fotelowi ekskluzywności, nie starego stylu.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here