Amator wchodząc do branży broni palnej, może w pewnym momencie poczuć się nieco zagubiony. Z każdej strony atakowany jest ofertami zróżnicowanych produktów i preparatów, które mają służyć do opieki nad bronią, czyszczeniem i konserwacją. Dodatkowo na liście można znaleźć całe mnóstwo akcesoriów, gadżetów i narzędzi, które mają okazać się niezbędne. Jak to wygląda w rzeczywistości? Odpowiadamy!
Skupimy się w tym materiale na broni czarnoprochowej, która w ostatnich miesiącach biła rekordy popularności. Sklepy wyprzedały niemal wszystkie akcesoria i preparaty. Warto zatem przyjrzeć się, jaki smar do broni jest niezbędny dla strzelców czarnoprochowych. Broń strzelająca przy pomocy tak wiekowych metod, potrzebuje w końcu o wiele więcej pielęgnacji, niż wydaje się większości osób, które doświadczenia z tego typu asortymentem nie posiadają.
Smar do konserwacji broni
Czarny proch lub pot, który pozostawiasz na broni przy każdym użyciu, potrafią naprawdę mocno dawać się we znaki strzelcom. Korozja to nie tylko problem estetyczny, ale także ryzyko, że Twój karabin, rewolwer lub pistolet, stracą celność lub nie będą nadawać się do użycia. Smar do broni musi zatem chronić powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami, które mogą ją zniszczyć. Warto zatem wybierać sprawdzone rozwiązania, które są niezwykle popularne w wielu wersjach wśród strzelców.
Smar do uzupełnienia wolnej przestrzeni w mechanizmach
W przypadku broni współczesnej na scaloną amunicję, wszystko dopasowane jest doskonale. Wystarczy zatem niewielka ilość smaru minimalizującego tarcie między elementami wyposażenia, by cały mechanizm działał poprawnie przez wiele lat. W przypadku broni czarnoprochowej nieco częściej mogą pojawiać się problematyczne aspekty związane między innymi z tarciem, więc smar do broni w mechanizmie to podstawa. Doskonałym wyborem jest zatem ŁT-43 – niezależnie jakiej firmy. Jest on wykorzystywany niemal przez wszystkich strzelców czarnoprochowych.
Smar do kul
Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów jest smar do broni, który stosujemy, by nasmarować kule. W sieci znajdziesz mnóstwo wątków i pytań, w jakim celu wykonuje się ten zabieg, a odpowiedź jest stosunkowo prosta. Otóż smar wykorzystywany jest ze względu na możliwe przeskoki iskry do drugiej komory bębna, co możemy spowodować ewentualny zapłon. Oczywiście jest to niezwykle rzadki przypadek, a smar do broni, który wykorzystywany jest do smarowania kul, ma jeszcze dwie zalety. Po pierwsze zmiękcza nagar i ogranicza tarcie kuli w trakcie wylotu oraz po drugie uszczelnia komorę bębna, która tak zabezpieczona może leżeć bez problemu wiele miesięcy załadowana.