jak dobrać długość nart

Sezon zimowy tuż za pasem. Temperatura już spadła, pojawiają się pierwsze płatki śniegu. Można już zaplanować odpoczynek w okresie zimowym. Część osób z pewnością planuje spędzenie sezonu zimowego na stokach narciarskich. A skoro już wybieramy się na stok, wypadałoby mieć sprzęt do tego. Sprawdzając oferty sklepów narciarskich, może przytłoczyć nas mnogość opcji. Ilość dostępnego towaru naprawdę może przyprawić o zawrót głowy. Wtedy pojawiają się pytania.

Jakie narty powinny być?

Jakie są dostępne rodzaje nar? Jak dobrać długość nart? Często szukając odpowiedzi, sprawdzamy fora internetowe. Niestety spora część informacji, którą możemy wyczytać na takich forach jest błędną. Często odpowiedzi udzielają osoby nieznające kompletnie tematu. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na większość pytań dotyczących doboru nart. Jako że istnieje wiele form narciarstwa, między innymi freeride czy freestyle, tutaj skupimy się głównie na narciarzach korzystających z przygotowanych tras.

Aktualnie w sklepach narciarskich głównie natrafić możemy na narty taliowane (nazywane również carverami). Charakteryzują się tym, że są krótsze oraz posiadają inną geometrię, w porównaniu do tradycyjnych długich nart. Podobnie rozpowszechniona została technologia „Rocker”. Są to lekkie podgięcia dziobów nart, zdarzają się także podgięcia na piętkach. Takie rozwiązanie sprawia, że narty są znacznie bardziej skrętne i poręczne w trakcie prowadzenia na prostych.

Technologia „Rocker” pozwoliła na połączenie stabilności nart długich, ze skrętnością nart krótkich. Sprawdzając oferty sklepów narciarskich czy to standardowych, czy internetowych, nie natrafimy na produkty wadliwe, czy gorszej jakości. Narty każdego producenta będą różnić się między sobą charakterystyką. Przy doborze producenta nart wiele zależy od naszych potrzeb, umiejętności i stylu jazdy. Po krótkim wstępie zajmijmy się opisem nart dla poszczególnych grup.

zestaw nart

Zacznijmy od doboru nart dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych. Dla takich osób idealne mogą się okazać narty z grupy Allround. Narty tego typu cechują się bardzo dobrymi osiągami na trasach. Co ważne, jeśli dopiero uczymy się jeździć, narty te wybaczają nam sporo błędów technicznych. Możemy być spokojni, przy doborze nart z tej grupy nie powinno nam się stać nic poważnego.

Jako że nart z tej grupy jest olbrzymia ilość na rynku, warto przed zakupem skonsultować się ze sprzedawcą. Odpowie nam na wszelkie pytania oraz doradzi w kwestii odpowiedniego doboru. Przyjęło się, że długość nart allround dla mężczyzn przy zwyczajnej budowie ciała oraz średnich umiejętnościach jazdy, powinna wynosić 170-175 cm.

Zaawansowanym narciarzom można polecić również narty z grupy allround. Na pewno będą również zadowoleni z wyboru. Jednak jest alternatywa. Narty segmentu allmountain. Takie narty są bardzo uniwersalne. Pozwalają na jazdę każdą techniką oraz łukami o każdym promieniu. Narty allmountain posiadają poszerzoną geometrię pod butem, co sprawia, że bardzo dobrze będą nadawały się do jazdy w trudnych warunkach. Przy zachowaniu należytej ostrożności można wybrać się na nich poza przygotowane trasy narciarskie. Długość nart allmountain powinna wynosić wzrost +/- 5 cm.

Dla ekspertów z ambicjami sportowymi dobrym wyborem będą narty slalomowe bądź gigantowe. Narty slalomowe idealnie spiszą się przy krótkich wirażach na krawędziach, przy pełnym wychyleniu sylwetki podczas skrętu. Niestety te narty są bardzo wymagające i mało uniwersalne. Jednak dla prawdziwych ekspertów narciarstwa, dysponujących odpowiednią techniką dadzą mnóstwo radości.

dziewczyna na nartach

Długość nart powinna wynosić około 165-170 cm. Drugi wybór to narty gigantowe (race carvery), idealnie nadające się do długich wiraży na krawędziach i dużych prędkości. Użytkowanie ich będzie jednak wymagało dużo miejsca na stokach narciarskich. Jednak gdy znajdziemy odpowiednie miejsce, które będzie wystarczająco szerokie i puste. To te narty sprawią nam niesamowicie dużo radości. Wymagają co prawda bardzo dobrej techniki oraz siły, jednak odwdzięczą się znakomitymi osiągami. Długość nart to 180 cm, czasami i więcej.

Możliwości w doborze nart jest ogromna ilość. Wchodząc do sklepu, ciężko będzie nam się skupić przez mnogość opcji. Jednak z tymi kilkoma poradami, na pewno łatwiej będzie wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Przy doborze nart wszystko zależy od naszych umiejętności oraz od naszego stylu jazdy. Wybierając stoki narciarskie idealne mogą być narty z grupy allround, wybierając się poza stok najlepszym wyborem mogą się okazać narty typu allmountain.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here