Kosa spalinowa

Kosiarki spalinowe zwane również podkaszarkami, to rosnąca grupa sprzętu ogrodniczego. Ceny maszyn w całym segmencie z roku na rok są coraz niższe. Przedział cenowy paradoksalnie się rozszerza. Możemy dostać kosiarki w cenie kilkuset złotych, jak i kilku tysięcy. Za różnicą cenową idzie oczywiście producent, parametry i jakość. Jak wybrać egzemplarz skrojony dla własnego zapotrzebowania?

Parametry techniczne kosiarek

Parametry techniczne mają bezpośredni wpływ na to, jak będzie się kosiarkę użytkowało oraz do jakich celów. Odpowiednie dobranie parametrów w głównej mierze odpowiada za to, ile za podkaszarkę zapłacimy, czyli czy nie przepłacimy.

Moc silnika

Większość kosiarek spalinowych ma silniki o mocy od 0,61 do 3 KM, choć są również mocniejsze egzemplarze. Na co wpływa moc? Głównie na dwa aspekty związane z koszeniem. Pierwszym jest możliwość ciągłej pracy maszyny. Większy silnik wolniej się nagrzewa, a co za tym idzie, potrzebuje rzadszych odpoczynków. Mocniejszy silnik to również mniejszy problem z wycinaniem krzewów, wysokiej trawy i uporczywych chwastów. Wiele podkaszarek ma opcje wymiany żyłki na tarczę tnącą, dzięki czemu uzyskujemy doskonałe narzędzie do przycinania gałęzi na wysokości. Jeśli chcemy korzystać z tej opcji, powinniśmy wybierać silniki minimum o mocy 1,3 KM.

Powierzchnia tnąca

Powierzchnia tnąca ma „dwa ostrza”. Mniej metaforycznie podchodząc do sprawy, należy zwrócić uwagę, że im większa powierzchnia kosząca podkaszarki, tym szybciej możemy kosić duże powierzchnie. Jednocześnie wraz ze wzrostem powierzchni maleje precyzja, z jaką operujemy kosiarką. Może to stwarzać problemy w zakamarkach oraz podczas podkaszania cennych okazów drzew lub krzewów i rabat.

Zbiornik paliwa

Tutaj sprawa jest prosta i oczywista. Im większy zbiornik, tym rzadziej musimy go uzupełniać. Szczególnie jest to istotne, kiedy faktycznie kosimy duże powierzchnie. Mając np. firmę ogrodniczą, zapewne parametr ten będzie dość istotny. Należy pamiętać o nim również w kontekście mocy silnika (im większa, tym większe zużycie paliwa) oraz całkowitej masy kosy.

Przykładowe modele ze średniej półki

Średni segment maszyn ogrodniczych, w tym i kosiarki spalinowe, są najczęściej wybierane przez osoby chcące mieć w swojej szopie lub altanie solidny sprzęt, ale nie wymagają parametrów, jakie posiadają maszyny dla profesjonalistów. Poniżej znajduje się opis trzech najbardziej perspektywicznych maszyn.

DEMON RQ580 – kosiarka ta wyróżnia się przede wszystkim mocnym silnikiem. 5,2 konny motor jest obecnie najmocniejszy na rynku. Kosa ta zapewnia dużą powierzchnię koszenia oraz wysoki komfort użytkowania. Drgania potężnego silnika są kompensowane za pomocą systemu antywibracyjnego. Wszystkie te zalety wpływają jednak na dość dużą wagę maszyny, która wynosi 9 kg.

MAKITA EBH341U – kosiarki MAKITA charakteryzują się głównie tym, czym wszystkie inne urządzenia przez tę firmę produkowane. Wytrzymałość oraz jakość to największe atuty tego sprzętu. MAKITA to wybór na lata, choć za jakość trzeba oczywiście zapłacić.

HECHT 133R – zrównoważony sprzęt do wielu zastosowań. Idealny dla osób, które często wykorzystują kosę do różnych celów. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here