Kolka u noworodka bywa męczącym przeżyciem
fot. Pixabay.com

Kolka u noworodka to ciężkie przeżycie. Zarówno dla nowonarodzonego dziecka, jak i świeżo upieczonych rodziców, którym przeraźliwy płacz malucha rozdziera serce. Nie znane są przyczyny tego stanu. Można jednak stosować różne metody, aby poradzić sobie z jego objawami. Jakie? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/objawy-kolki-u-noworodka/

Jak objawia się kolka u niemowlaka?

Przyczyny kolki nie są do końca zbadane. Lekarze przypuszczają, że wpływ na jej wystąpienie może mieć nietolerancja laktozy, słabo rozwinięty układ pokarmowy, alergie pokarmowe, połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Badany jest również wpływ niedojrzałego układu nerwowego na ataki kolkowe.

Najczęściej kolka objawia się nagłym płaczem, którego nie da się w żaden sposób utulić. Towarzyszy mu zaczerwieniona mocno buzia, twardy brzuch i charakterystyczne podciąganie nóżek niemowlaka do góry, tak jakby próbował ścisnąć brzuszek. Taki atak może trwać około 3 godziny i pojawiać się nawet 3 razy w tygodniu.

Jak pomóc niemowlakowi, który cierpi z powodu kolki?

Jeśli mama karmi piersią, warto aby zastanowiła się nad swoją dietą i przemyślała, czy atak kolki nie występuje po tym, jak spożyje określony pokarm – owoc, warzywo, nabiał. Ponadto, aby złagodzić ból, sama może pić napary z ziół takich, jak rumianek, mięta, melisa czy koper włoski. Jeśli natomiast dziecko karmione jest z butelki, powinna być ona wyposażona w specjalny antykolkowy smoczek, który spowalnia przepływ mleka. Podczas karmienia również można odbijać malucha. Obowiązkowo należy to również zrobić po zakończeniu jedzenia.

W przypadku ataku pomagają również delikatne masaże brzucha, przytulanie, dawanie poczucia bezpieczeństwa. Nie zostawiajmy płaczącego dziecka samego, choć płacz kolkowy naprawdę rozdziera serce i może przerażać rodzica. My jednak jesteśmy dorośli i łatwiej nam zrozumieć to, co się dzieje. A noworodek nie potrafi sobie poradzić, ani z bólem, który go dotyka, ani z tym, co dzieje się z jego układem nerwowym w tej sytuacji. Dlatego też bliskość rodzica jest mu niezbędnie w takiej sytuacji potrzebna. Ataki kolki mijają. Dziecko z nich wyrasta. W końcu staną się tylko wspomnieniem. Warto więc cierpliwie przeczekać ten czas, choć niewątpliwie dla rodziców jest on ogromnym wyzwaniem.

Zobacz też: http://trzypion.pl/karmienie-piersia-kiedy-je-zakonczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here