Jakie surowce spożywcze warto znać

Surowce spożywcze to dodatki do żywności wykorzystywane w wielu branżach. To produkty produkcji pierwotnej. Pozyskuje się je w wyniku hodowli, uprawy czy łowiectwa. Obecnie dopuszczonych do stosowania przy produkcji żywności jest ponad 400 substancji i aromatów. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy to!

Surowce spożywcze – gdzie są wykorzystywane?

Wykorzystywanie surowców spożywczych do produkcji żywności stało się niezwykle powszechne. Substancje te nie tylko wpływają na wygląd jedzenia, ale również na jego właściwości. Stosuje się je w branży cukierniczej, piekarniczej, mięsnej, paszowej, mleczarskiej i w przemyśle napojów. Producenci muszą starannie dobierać surowce, ponieważ to właśnie od nich zależy jakość końcowego produktu oraz proces produkcji. Niektórzy mylnie sądzą, że dodatki do żywności szkodzą zdrowiu. Faktycznie niektóre z substancji negatywnie wpływają na organizm. Ale jest wiele surowców, których spożywanie przynosi korzyści. Należy do nich chociażby lecytyna.

Lecytyna – surowiec spożywczy o wielu zastosowaniach

Lecytyna to substancja naturalnie występująca w organizmie. To mieszanina związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów. Odpowiada za prawidłową pracę mózgu, układu nerwowego, wątroby i nerek. Lecytyny stosowane w przemyśle pozyskiwane są między innymi z soi, rzepaku czy nasion słonecznika. Chętnie korzystają z nich producenci, ponieważ przedłużają świeżość niektórych produktów. To właśnie dzięki nim pieczywo ma chrupiącą skórkę, a czekolada jest tak aksamitna. Lecytyna świetnie nadaje się do produkcji kosmetyków, ponieważ posiada właściwości nawilżające. Wiele osób rozpoczyna jej suplementację, aby poprawić koncentrację. Jak więc widać, ten surowiec spożywczy ma wiele zastosowań. A co można powiedzieć o białku wieprzowym?

Białko wieprzowe – przydatne w branży mięsnej

Białko wieprzowe jest jednym z surowców spożywczych niezbędnych do produkcji wędlin. Pozyskiwane jest ze skóry wieprzowej, a następnie w procesie obróbki mięsa dodaje się je i wykorzystuje do masowania. Białko wieprzowe sprawia, że proces obróbki mięsa przebiega sprawniej. Ten surowiec spożywczy wpływa też na wygląd i smak wędlin. Poprawia gryzalność, dzięki czemu szynki dostępne w sklepach są tak delikatne. Stosowanie białka wieprzowego do produkcji wędlin zwiększa więc ich jakość i może wpłynąć na wzrost sprzedaży.

Surowce spożywcze – jak wybrać dystrybutora?

Na rynku działa wielu dystrybutorów surowców spożywczych. Wielu z nich oferuje bogaty asortyment substancji przydatnych w różnych branżach. Producenci żywności mają duży wybór, dlatego powinni porównywać oferty. Od jakości surowców spożywczych zależy bowiem jakość końcowych produktów. Firmy, takie jak https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/, działają na terenie Europy, więc muszą spełniać określone normy i kryteria. Istotne znaczenie mają posiadane certyfikaty, dlatego przy wyborze dystrybutora należy zwrócić na nie uwagę. Odpowiedni research zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej usługodawcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here