jak zrobić karmnik

Nadchodzi zima, a wraz z nią długie wieczory. Dzień kończy się szybciej, a człowiek nie ma tyle energii, co zazwyczaj. Wzrasta ochota na słodycze, a także pokarmy o dużej zawartości tłuszczu. Ciało przygotowuje się na zimę. To podstawowy mechanizm przygotowania organizmu na długą zimę.

W tym okresie warto pamiętać o zwierzętach, dla których zima jest trudnym okresem. Znacznie mniejsza dostępność pokarmu, wahania temperatur, brak ciepłego miejsca do spania – wszystkie te czynniki przyczyniają się do wzrostu zagrożenia i trudności w przetrwaniu zimy.

O ile zwierzęta leśne są dokarmiane przez leśników, a duże ptaki miejskie, np. gołębie i wrony przez gołębiarzy, o tyle trudniej poradzić sobie małym ptakom, które w lecie mało korzystają ze wsparcia ludzi. Dobra, bezpieczna pora roku minęła. Coraz trudniej znaleźć owoce, nasiona i jagody na krzewach.

Czas aby człowiek włączył się w pomoc, ale w sposób inteligentny, pozostawiając skrzydlatym przyjaciołom trochę miejsca na samodzielność.
W okresie zimy i jesieni także dzieci potrzebują wsparcia przy wymyślaniu nowych zadań, które pozwolą przetrwać do momentu gdy pogoda pozwoli korzystać z uroków przyrody. Warto połączyć te dwie potrzeby – dokarmianie ptaków i zwalczanie nudy – i zachęcić dzieci do działania na rzecz lokalnego ekosystemu.

Pierwszym nasuwającym się pytaniem, jest: jak zrobić karmnik by był trwały, estetyczny, bezpieczny a zarazem spełniał swoja funkcję.
Przede wszystkim należy zastanowić się nad wiekiem dziecka, które będzie pomagać w procesie tworzenia karmnika. Czy jest to dziecko, które może spróbować posługiwać się narzędziami takimi jak młotek, gwoździe, piła? Czy może na razie umie tylko użyć kleju i nożyczek? Kolejnym pytaniem jest lokalizacja karmnika. Czy będzie on wisiał na balkonie czy w parku? Czy będzie stał na pieńku w lesie?

A w końcu: dla kogo będzie to karmnik?

drewniany karmnik

Budowanie karmnika dla ptaków może być zabawą międzypokoleniową. Być może warto zapytać dziadka: jak zrobić karmnik? Być może dziadek będzie mógł coś podpowiedzieć lub podzielić się swoim doświadczeniem. Wspólne budowanie karmnika może stać się wspaniałym wspomnieniem zimy z dzieciństwa, podobnie jak lepienie bałwana i zjeżdżanie na sankach.

Gdy już zastanowimy się gdzie zamierzamy umieścić karmnik, dla kogo ma on być skierowany, z jakich materiałów możemy go wykonać a wreszcie – kto może nam pomóc – należy postawić sobie szczegółowe pytanie techniczne: jak zrobić karmnik, który sobie wymarzyliśmy?

Karmniki mogą być wykonane z drewna, wówczas są to malutkie domki z daszkiem. Ich konstrukcja jest prosta – potrzebna jest podłoga, kawałek deseczki, do której można przyczepić zadaszenie i sam daszek. Przyda się także młotek i parę gwoździ lub klej, którym można kleić na gorąco. Zalet drewnianego karmnika jest wiele: po pierwsze jest on solidny i estetyczny. Można pomalować go na różne kolory a wystylizowanie go na mały domek, może dać dużo radości. Po drugie jest on miejscem, gdzie spotkać się może wiele małych ptaszków, szukających pożywienia.

Pewnym pomysłem jest umieszczenie kamery w naszym domku aby móc mieć podgląd online posiłków naszych ptaszków. Może dać to wiele radości, zwłaszcza że ptaszki przyzwyczajają się do miejsca. Podglądając ptaszki przez całą zimę, można nauczyć się je rozpoznawać. jest to świetny pomysł dla małych dzieci i dzieci szkolnych. Efektem ubocznym będzie poszerzenie wiedzy dotyczącej ornitologii. Dużym minusem karmników drewnianych w formie domku jest to, że mieszczą się w nich także duże ptaki, które potrafią odstraszyć małe gatunki i wyjeść wszystko, co dla nich przygotowaliśmy.

karmnik

Czy karmniki można zrobić tylko z drewna?

Możemy zastanowić się jak zrobić karmnik ze starej butelki 5l. Jest to bardzo proste. Butelkę przecinamy na dole i wycinamy niewielki otwór. Korek zostawiamy na miejscu, aby zabezpieczyć karmnik przed zalaniem. Do rączki przywiązujemy sznurek i wieszamy butelkę na drzewie. Proste! Jednakże taki prosty karmnik, ma pewne wady.

Po pierwsze łatwo zatrzymuje wilgoć, więc trzeba często wymieniać pokarm aby nie zapleśniał. Po drugie butelka jest lekka, więc karmnik często buja się na wietrze, rozsypując nasiona na wszystkie strony. Po trzecie, tak wykonanemu karmnikowi daleko do elegancji drewnianej stołówki dla ptaków.

Możliwości wykonania karmnika może być bardzo wiele. W sprzedaży można kupić specjalne siatki dla ptaków, przypominające pończochę. Małe ptaszki czepiają się jej pazurkami i wydziobują ziarenka przez dziury.
Niezależnie od sposobu, w jaki wykonamy karmnik, najważniejsza jest regularność w umieszczaniu w środku pokarmu dla ptaków. Zwierzęta te szybko uczą się, gdzie można znaleźć pożywienie. Nie możemy ich zawieść!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here