jak skompresować plik

W dzisiejszych czasach niechętnie wracamy myślami do przeszłości i do tego, jaką technologią dysponowaliśmy jeszcze do niedawna. Jeśli sięgniemy pamięcią, z czym borykaliśmy się jeszcze parę lat wstecz, to dziś wydaje się to czymś niemożliwym. Nie jesteśmy w stanie pojąć tego, że do niedawna nasze telewizory były dłuższe, niż szersze, że nasze komputery nie miały dostępu do internetu, a nasza kablówka posiadała cztery kanały telewizyjne i to bez hd! Konsolę i dostęp do gier z reguły miała tylko jedna osoba na osiedlu, filmami się wtedy wymieniało na kasetach, a nie oglądało przez internet.

Oczywiście miało to swój urok, ale umówmy się, dzisiaj jest nam po prostu wygodniej i niech tak pozostanie. Pomimo tego, że kiedyś więcej czasu spędzało się ze znajomymi na świeżym powietrzu, to gdy chcieliśmy się zapytać, czy wyjdzie na dwór, to musieliśmy się u niego stawić osobiście, bo wiadomości tekstowe były tak strasznie drogie. Nie mogliśmy godzinami wisieć na telefonie, nie było darmowych rozmów. Nasze komputery, jeśli już zdążyli podłączyć nam do nich internet, to niestety i tak niewiele mogliśmy z nim zrobić.

Strony internetowe nie dość, że wyglądały całkowicie inaczej niż te które znamy z dziś, to jeszcze zanim się załadowały to zdołaliśmy zapomnieć czego tak naprawdę chcieliśmy się dowiedzieć. Wtedy królowały czaty internetowe, była to niesamowita okazja, żeby porozmawiać z kimś nieznajomym, z innego miasta. Wysyłanie plików przez internet graniczyło wtedy z cudem, byliśmy bardzo mocno ograniczeni z transferem danych.

foldery

Częste limity na ilość internetu sprawiały, że gdy chcieliśmy coś już naprawdę wysłać, musieliśmy liczyć się z dodatkowymi opłatami u operatora. Oczywiście, jeśli komuś naprawdę zależało, wysyłał takie pliki, dopłacał do rachunków i tyle. Jednak co sprytniejsi ludzie szukali sposobów na to, by zmniejszać rozmiar wysyłanych plików, a co za tym idzie, zmniejszyć zużycie transferu. Zdobywali oni wtedy tak potrzebną wiedzę na temat tego jak skompresować plik i po tej czynności wysyłali dużo mniejsze wagowo foldery w świat.

Kompresja plików była wtedy czymś powszechnym, każdy chciał zaoszczędzić, nie było nielimitowanego internetu, do jakiego zdążyły nas przyzwyczaić dzisiejsze, wspaniałe czasy. Dzisiaj nikt by się nie bawił w zmniejszanie jakości zdjęć przed ich wysyłką, czy zmniejszanie jakości dźwięku podczas wysyłanie do znajomego pliku dźwiękowego.

Oczywiście, kompresja dalej jest używana, ale już zupełnie z innych powodów. Raczej korzysta się z takich zabiegów bardziej dla uporządkowania plików, które chcemy wysłać, niż tego, żeby zmniejszyć im wagę. Dzisiejsze komputery posiadają tak wydajne podzespoły, że grając w najnowsze gry, często możemy zadawać sobie pytanie, czy to jeszcze świat wirtualny, czy już realny. Nasze połączenia internetowe, nie dość, że są niesamowicie szybkie, to jeszcze nasz transfer pozostaje nielimitowany.

Co za tym idzie, przestaliśmy już wypożyczać, czy wymieniać się filmami jak kiedyś. Dziś już nie potrzebujemy specjalnego miejsca w domu, w którym będziemy trzymać kolekcję filmów na płytach. Doszliśmy do takiego momentu, że, gdy chcemy oglądnąć jakiś film po prostu robimy to online. Owszem, wypożyczalnie filmów w dalszym ciągu istnieją na rynku, jednak znacznie się one różnią od ich pierwowzorów.

Dzisiaj takie wypożyczalnie są kompletnie bezobsługowe, jeśli chcemy wypożyczyć dany film, wystarczy że weźmiemy w dłonie nasz komputer przenośny i logując się na swoje konto na stronie internetowej z filmami zapłacimy za interesującą nas pozycje. Przyszło nam żyć we wspaniałych czasach. Rozwój technologi zdecydowanie działa na naszą korzyść.

plik pdf

Sami zgodnie musimy stwierdzić, że komfort naszego życia zdecydowanie poprawił się na przełomie tych kilkunastu lat. Kiedyś nasz dostęp do wiedzy był ograniczony. Jeśli chcieliśmy się czegoś dowiedzieć, robiliśmy to z książek, które albo kupowaliśmy za niemałe pieniądze, albo wypożyczaliśmy z biblioteki. Dziś problem z dostępem do wiedzy został całkowicie rozwiązany i mamy skarbnice wiedzy dosłownie w dwóch palcach.

Każdy interesujący nas temat został już na pewno opisany w internecie. To tylko od nas zależy ile czasu chcemy poświęcić na rozwijanie swojej wiedzy, bo odpowiednie narzędzia mamy zawsze pod ręką. Na dzień dzisiejszy możemy być kim chcemy, nie możemy już skorzystać z żadnych wymówek, których używaliśmy w czasach, kiedy niczego nie można było dostać od ręki. Korzystajmy zatem z możliwości, jakie przyniósł nam tak szybko postępujący rozwój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here