jak rysować krok po kroku

Zdarzyło Ci się kiedyś spojrzeć na piękny rysunek i pomyśleć, że chciałbyś tak rysować? A może masz w głowie świetne pomysły i koncepcje, ale nie potrafisz przenieść ich na papier? Rysowanie z głowy to potężne narzędzie.

Dla osób, które nie opanowały tej umiejętności bardzo frustrujące. Żeby nauczyć się idealnie przelewać to co widzimy na papier, potrzebna jest masa ćwiczeń. Rysunek, podobnie jak wiele innych umiejętności, które możemy nabyć, wymaga systematyczności i zaangażowania. Mimo wszystko nie jest tak trudny jakby się mogło wydawać.

Jak rysować krok po kroku?

Pierwszą istotną kwestią jest tu dobór narzędzi. W sklepach plastycznych czy w internecie możemy natknąć się na mnóstwo ołówków różnych firm i różnych grubości. Podobnie jest z innymi narzędziami, dzięki którym możemy rysować. Węgiel, tusz, cienkopisy, promarkery to tylko kilka przykładów. Jako początkujący rysownicy powinniśmy jednak wybrać narzędzie, które daje nam możliwość poprawy. Zanim dotrzemy do umiejętności rysunku z głowy, czeka nas mnóstwo szkiców z natury.

Jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z rysowaniem, warto spróbować naszkicować coś nieruchomego. Doskonałym ćwiczeniem jest tu martwa natura. Niekoniecznie oznacza to rysowanie owoców i dzbanków. Jeśli rysunek ma nam sprawić przyjemność, powinniśmy wybrać coś co nas interesuje i co lubimy oglądać. Jesteśmy wtedy bardziej zaangażowani i baczniej przyglądamy się przedmiotowi. Nauka obserwacji ze zdjęć nie jest dobrym początkiem. Ciężko będzie uchwycić odpowiednie proporcje, które w rysunku są niezwykle ważne.

rysunek krok po kroku

Jako początkujący w rysowaniu powinniśmy na wstępnie pożegnać się z realizmem i idealnym odzwierciedlaniem. Dlaczego? Ponieważ wymaga to wielu lat praktyki i przyjdzie z czasem, jeśli tylko będziemy systematyczni, a rysunek nam się nie znudzi. Na samym początku powinniśmy uchwycić kształt przedmiotów i ich wielkość wobec siebie. Do tego przydadzą nam się narzędzia takie jak węgiel lub miękkie ołówki.

Większość ołówków ma zaznaczoną grubość na końcówce. Najpopularniejszą jest HB, która jest równocześnie pośrednią grubością. Ołówki z oznaką B, na przykład 2B czy nawet 8B są miękkie. Im większa cyfra, tym bardziej miękki ołówek. Analogicznie ołówki z oznaczeniem H, czyli 2H lub na przykład 6H są ołówkami twardymi i lepiej nam wykonywać nimi rysunki architektoniczne, bardziej precyzyjne.

Dla osób początkujących miękkie ołówki są wygodniejsze, ponieważ przy szkicach nie jest nam potrzebna precyzja. Ciekawym ćwiczeniem jest robienie kilku szkiców dziesięciominutowych. Jeśli mamy już przygotowany nasz zestaw obiektów, powinniśmy postarać się uchwycić mniej więcej jak są do siebie ustosunkowane.

Stawiamy luźne kreski, bez zastanawiania się nad szczegółami. Warto wówczas zaznaczyć kształt obiektu. Zaokrąglone kreski wskazują na to, że przedmiot ma łagodne krawędzie i analogicznie, proste kreski nadają się do kanciastych rzeczy.

Kolejnym ważnym elementem rysunku jest światło. Zaznaczanie cieni w obiekcie pozwala nam na uchwycenie przestrzenności. Przy ustawianiu obiektów, które mamy rysować, najlepiej zadbać o dobre światło. Na początku wystarczy oświetlenie lampki z jednej strony.

Obserwacja to jedna z ważniejszych czynności, na którą powinniśmy zwracać uwagę podczas rysowania. Wiele osób bez doświadczenia żyje w przekonaniu, że rysowanie cieni najlepiej wychodzi poprzez rozcieranie ołówka palcem. Nic bardziej mylnego! Rysunek wygląda wtedy płasko. Nie odzwierciedlimy w ten sposób tego co widzimy.

jak rysować

Jeśli już uda nam się wykonać serię ćwiczeń dziesięciominutowych, możemy zabrać się do właściwego rysunku. Tutaj również powinniśmy najpierw naszkicować kształty i wielkości obiektów, już bez presji czasu. Kiedy będziemy mieć już kompozycję i zaznaczone cieniowanie, możemy zabrać się za detal. W tym miejscu już możemy pozwolić sobie na rysowanie tych drobnych szczegółów, które nas interesują.

Dla początkujących rysowników, rysowanie martwej matury jest o tyle ważne, że kiedy już zaczniemy rysować ludzi, łatwiej będzie nam uchwycić skomplikowaną sylwetkę człowieka.
Jeśli poważnie myślimy o rysowaniu, warto zakupić książkę, która pomoże nam lepiej zrozumieć jak rysować krok po kroku.

W internecie również jest mnóstwo dostępnych filmików, na których możemy dokładniej się przyjrzeć jak to powinno przebiegać.
Możliwe, że nasze dzieła nie będą nas zachwycać, ale nie powinniśmy się zrażać do rysunku. Należy wówczas jeszcze więcej obserwować i jeszcze więcej ćwiczyć. Tylko w ten sposób nauczymy się rysunku tak jakbyśmy chcieli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here