jak odpowietrzyć podłogówkę

Zapowietrzenie podłogówki to wynik długotrwałej i intensywnej eksploatacji ogrzewania podłogowego. Kiedy należy zdecydować się na odpowietrzanie? Po pierwsze, kiedy zauważymy widoczny spadek wydajności ogrzewania, a także, kiedy usłyszymy niepokojące nas szumy i odgłosy. Odpowietrzanie jest niezbędne tuż po dokonaniu instalacji ogrzewania podłogowego, z której wówczas należy usunąć nadmiar powietrza.

Co ciekawe dla wygody posiadaczy ogrzewania podłogowego producenci wbudowali w system grzewczy automatyczny zawór odpowietrzający. Jest on umiejscowiony na belce powrotnej przy rozdzielaczu. Pamiętajmy, iż samo odpowietrzanie należy przeprowadzać osobno dla każdej pętli grzewczej.

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Pierwszym krokiem w tym jakże żmudnym procesie jest włączenie pompy instalacyjnej na najwyższy bieg z możliwych trybów działania. Następnie wykonujemy odpowietrzanie pierwszej z dostępnym pętli, toteż zakręcamy zawory na belce powrotnej instalacji ogrzewania podłogowego. Po otwarciu dopływu wody musimy odczekać około 15 minut, aż cała woda zostanie przepompowana. Wymienione wyżej czynności trzeba powtórzyć dla każdego z obiegów.

Po zakończeniu tego procesu otwieramy wszystkie zamknięte dotychczas zawory i ponownie uruchamiamy nasze ogrzewanie podłogowe. Kolejnym etapie naszej pracy będzie odpowietrzanie pompy elektrycznej. Takie odpowietrzanie układu ogrzewania podłogowego może być powtarzane nawet kilka razy w sezonie. Jak najkorzystniej umieścić rozdzielacz? Najlepiej umieścić go tuż powyżej pętli grzewczych. Właściciele domów muszą pamiętać, iż najczęściej w domach mamy do czynienia z tak zwanym systemem ogrzewania mieszanego.

Na ogrzewanie mieszane składają się: ogrzewanie podłogowe oraz kaloryfery. Wówczas konieczne jest oczywiście odpowietrzanie grzejników. Każdego roku należy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest nasze ogrzewanie. Szczególnie należy mieć to na względzie, kiedy podłogówka uruchamiana jest po upływie dłuższego czasu. Powietrze w instalacji może powodować nawet korozje, która niestety niszczy poszczególne elementy grzewcze.

podłoga

Powstałe produkty korozji mogą krążyć w instalacji i osadzać się między innymi w zaworach regulacyjnych. Środek chemiczny hamujący przebieg procesów niszczenia materiałów instalacji to inhibitor korozji. Oprócz niszczenia tychże elementów dochodzi również do znacznego utrudnienia przy przepływie ciepłej wody. Samodzielne wykonywanie odpowietrzenia ogrzewania podłogowego pozwala nam zaoszczędzić zarówno nasze fundusze domowe, jak i czas hydraulików.

Powróćmy jednak do jakże ważnego procesu odpowietrzania podłogówki już podczas napełniania wodą. Podczas napełniania instalacji trzeba ją odpowietrzać, toteż rozdzielacze powinny się znajdować w odległości około 40-50 centymetrów tuż nad powierzchnią podłogi. Każda rura musi być dokładnie zamocowana do rozdzielacza zasilającego. Następnie zgodnie z zapisami w projekcie prowadzimy ją stopniowo rozwijając z rolki. Po rozwinięciu niezwłocznie mocujemy je do podłoża przeznaczonymi do tego uchwytami.

Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio dużych odstępów. Ich długość jest zależna od średnicy rury, temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu, strat ciepła, temperatury zasilania. Zazwyczaj odstępy wynoszą od 15 do 25 centymetrów. Odpowietrzając ogrzewanie podłogowe należy pamiętać, że całość instalacji można uruchomić ponownie dopiero po odpowietrzeniu.

Jeżeli zaniedbamy proces odpowietrzania podłogówki to możemy być pewni, że będzie miało to negatywny wpływ na funkcjonowanie całego systemu grzewczego (w tym wszystkich nawet najmniejszych elementów). Na rynku dostępne są urządzenia, dzięki którym zyskamy bezpieczeństwo użytkowania naszego systemu grzewczego. Pierwszym takim urządzeniem jest automatyczny odpowietrznik z zaworem stopowym. Jego maksymalna temperatura pracy wynosi około 100°C.

salon

Nie można oczywiście zapomnieć o kątowym odpowietrzniku automatycznym przeznaczonym specjalnie do instalacji centralnego ogrzewania o maksymalnej temperaturze pracy układu 110°C. Niezbędny okazuje się także ręczny zawór odpowietrzający do grzejników z regulowanym wylotem. Co ciekawe znaczny wpływ na zmniejszenie wysokości rachunków przy ogrzewaniu podłogowym ma mniejsza temperatura wody w instalacji grzewczej.

Dzieje się tak, gdyż temperatura podłogi nie przekracza wówczas 26°C, toteż wysokość temperatury samego grzejnika nie powinna w żadnym wypadku przekraczać przewidzianych 30-35°C. Odpowietrzanie podłogówki nie jest skomplikowanym procesem, który dzięki postępowi technologicznemu możemy wykonywać sami.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here