Co oferuje nowoczesne chłodnictwo przemysłowe?

Nie da się ukryć, że każdy proces na skalę przemysłową ma swoje charakterystyczne potrzeby. Dlatego też każda przemysłowa instalacja chłodnicza powinna być idealnie dostosowana do specyficznych potrzeb procesu, aby zapewnić optymalną wydajność oraz odpowiednie warunki klimatyczne. Jakie rozwiązania niesie ze sobą dzisiejsze chłodnictwo przemysłowe?

Czym zajmuje się chłodnictwo przemysłowe?

Chłodnictwo jest działem techniki zajmującym się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego, celem uzyskania oraz utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia. Chłodnictwo nie jest domeną naszych czasów. Już pięć tysięcy lat temu, Chińczycy wykorzystywali najwcześniej poznane substancje chłodzące, jakimi był lód i śnieg. Jednakże technika chłodnicza zaczęła rozwijać się intensywnie dopiero w XIX wieku w trakcie rewolucji przemysłowej. W dzisiejszych czasach efekt chłodzenia uzyskujemy dzięki specjalnie budowanym urządzeniom chłodniczym.

Instalacje w chłodnictwie przemysłowym

Współczesne chłodnictwo przemysłowe oferuje szereg różnych urządzeń służących do chłodzenia.

  • Agregaty absorpcyjne to urządzenia, które mogą przy produkcji chłodu wykorzystywać gaz ziemny lub też ciepło odpadowe. Są wydajne i tanie w eksploatacji oraz idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie występują problemy z deficytem energii elektrycznej.

  • Agregaty wody lodowej, nazywane również chillerami, to bezawaryjne oraz bardzo wydajne instalacje, wykorzystywane w centrach handlowych, przestrzeniach biurowych, zakładach produkcyjnych lub też hotelach. Najczęściej wykorzystuje się w nich roztwór glikolu.

  • Agregaty skraplające to urządzenia wyposażone w spiralne sprężarki i wyjątkowo wydajne agregaty skraplające, charakteryzują się wysoką wydajnością nawet w stosunkowo ciężkich warunkach.

  • Wieże chłodnicze to urządzenia, które pozwalają na chłodzenie, odprowadzając znaczne ilości ciepła, uzyskując temperatury wody wyjściowej maksymalnie zbliżone do temperatury mokrego termometru. W wieżach chłodniczych jako czynnik chłodzący wykorzystywana jest woda oraz naturalne procesy występujące na co dzień w przyrodzie. Warto podkreślić korzystne aspekty energetyczne tego rozwiązania. Wynikają one ze sprawności wymiany ciepła przy równoczesnym mniej uciążliwym oddziaływaniu na środowisko.

  • Trigeneracja, czyli instalacja dzięki której można produkować energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Jest to stosunkowo nowa technologia, będąca poniekąd następcą kogeneracji – systemu pozwalającego na jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Proces trigeneracji polega na tym, że za pomocą silnika napędzanego gazem ziemnym, produkowana jest energia elektryczna.

Instalacje w chłodnictwie przemysłowym

Jakie usługi zapewnia chłodnictwo przemysłowe?

Chłodnictwo przemysłowe zajmuje się nie tylko montowaniem instalacji chłodzących, ale również tworzeniem analiz, koncepcji oraz projektów. Są to między innymi projekty z zakresu AKPiA (Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki). Jest to określenie różnego rodzaju elementów oraz urządzeń umożliwiających pomiar i kontrolę różnych parametrów instalacji oraz transportowanego medium oraz urządzenia pozwalające na automatyczne sterowanie tymi parametrami. W ofercie firm zajmujących się chłodnictwem przemysłowym – np. energycool.pl – znajdziemy także projekty z zakresu instalacji chłodniczych opartych na systemach wody lodowej, bezpośrednim odparowaniu oraz absorpcji, projekty od etapu budowlanego po dokumentację powykonawczą oraz projekty przetargowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here